Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Wolnoć, Tomku, w swoim domku – czyli o zakłócaniu ciszy nocnej

Głośna muzyka, hałasy i krzyki - to często powód nocnych interwencji policyjnych. W przypadku pięciu zgłoszeń z ostatniej doby w Olsztynie, funkcjonariuszy alarmowali sąsiedzi, zaniepokojeni zakłócaniem im nocnego wypoczynku. Trzy interwencje zakończyły się postępowaniem mandatowym. W dwóch przypadkach najprawdopodobniej sprawy zostaną skierowane do sądu, który może orzec karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Pierwsze zgłoszenie olsztyńscy policjanci otrzymali kilkanaście minut po godzinie 22.00. Mieszkaniec ulicy Kolejowej poinformował, że w lokalu obok słychać głośne krzyki i odgłosy uderzania w ściany i podłogę. Policjanci pojechali pod wskazany adres. Sprawca nie kwestionował swojej winy. 61-latek został ukarany mandatem karnym.

Kilkanaście minut przed godziną 23.00 policjanci pojechali na interwencję na ul. Dworcową. W tym przypadku zgłaszającemu przeszkadzała głośno odtwarzana muzyka przez sąsiada. Interweniujący funkcjonariusze po ustaleniu, z którego mieszkania dochodziły hałasy, również ukarali dwóch mężczyzn wieku 29 i 27 lat mandatami.

Godzinę później policjanci zostali wezwani na dwie podobne interwencję. Zgłoszenia dotyczyły głośno odtwarzanej muzyki i krzyków w mieszkaniach na ul. Boenigka i Dworcowej. W obu przypadkach, kiedy funkcjonariusze pukali do drzwi w mieszkaniach było cicho i nikt nie otwierał. Policjanci sporządzili dokumentację i najprawdopodobniej będą kierowali do sądu wnioski o ukaranie.

Do ostatniego potwierdzonego zakłócenia spoczynku nocnego doszło ok. godziny 3.00 nad ranem. Również w tym przypadku 19-letni mieszkaniec ul. Warszawskiej przez to, że głośno słuchał muzyki został ukarany mandatem.

Od początku tygodnia olsztyńscy policjanci kilkadziesiąt razy interweniowali wobec osób zakłócających wypoczynek nocny swoim sąsiadom.

Powyższe interwencji wskazują, że zakłócenie spoczynku nocnego wiąże się głównie z hałasem, którego źródłem może być impreza, głośne rozmowy, krzyki, a także głośna muzyka. Policjanci interweniują zarówno przy incydentalnych, jak i uporczywych zakłóceniach. Każda uporczywość ze strony sąsiadów jest podstawą do pociągnięcia go do odpowiedzialności.

Kwestię hałasowania w nocy reguluje art. 51 Kodeksu Wykroczeń, który stanowi, że karze podlega osoba, która „krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny…”.

Każda interwencja dotycząca zakłócenia ciszy nocnej może zakończyć się postępowaniem mandatowym lub skierowaniem wniosku do sądu, który za to wykroczenie może orzec karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Bardzo często zdarza się, że powodem tego typu interwencji jest zbyt duża ilość wypitego alkoholu. Dlatego, gdy takie interwencje się powtarzają, a policjanci mają podejrzenie, że osoba może mieć problem alkoholowy, wówczas zwracamy się o pomoc do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Przy sprawach dotyczących zakłóceń policjanci przekazują informację administratorom lokali, których właściciele bądź inni lokatorzy w sposób uporczywy czy też rażący przeszkadzają innym mieszkańcom. Może to doprowadzić do konieczności sprzedania w drodze licytacji lokalu zamieszkiwanego przez takie osoby.

Pamiętajmy, że za ścianą naszego mieszkania są inni ludzie, nasi sąsiedzi, którzy mogą być chorzy, chcą odetchnąć po ciężkiej pracy albo są rodzicami małego dziecka, które w końcu usnęło po długotrwałym noszeniu na rękach.

Szanujmy się nawzajem, aby nie doprowadzać do konfliktów sąsiedzkich. Czasami wystarczy zamknąć okno, ściszyć trochę muzykę czy też poprosić biesiadników o zachowywanie się ciszej. Jeżeli planujemy imprezę lub dłuższy remont, wówczas najlepiej uprzedzić sąsiadów o takiej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem będzie np. umieszczenie stosownego ogłoszenia. To coraz częściej praktykowany sposób informowania współlokatorów o ewentualnych hałasach. Jednak należy pamiętać, że umieszczenie ogłoszenia nie wyłącza odpowiedzialności za zakłócenie ciszy nocnej.

(KB)

Powrót na górę strony