Aktualności

Specjalistyczne szkolenie przewodników psów służbowych Policji, KAS i SPKP w województwie warmińsko-mazurskim

Specjalistyczne szkolenie w ramach doskonalenia zawodowego zgromadziło przewodników psów służbowych Policji województwa warmińsko-mazurskiego, funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiej Izby Administracji Skarbowej oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie. Wspólne ćwiczenia pozwoliły na wymianę doświadczeń oraz doskonalenie współpracy między służbami.

We wtorek i środę (24-25.03.2026) przeprowadzono specjalistyczne szkolenie w ramach doskonalenia zawodowego przewodników psów służbowych Policji województwa warmińsko-mazurskiego, z udziałem przewodników i psów służbowych Warmińsko-Mazurskiej Izby Administracji Skarbowej. Szkolenie realizowano również we współpracy z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie.

W zajęciach uczestniczyły psy wyszkolone w różnych kategoriach, w tym patrolowo-tropiące, do wyszukiwania materiałów wybuchowych, zapachów narkotyków, zapachów zwłok ludzkich oraz pies bojowy. Szkolenie miało charakter praktyczny i było realizowane przez przewodników z wykorzystaniem psów służbowych pozostających na ich stanie.

Program obejmował zajęcia grupowe, pracę węchową, ćwiczenia z zakresu ogólnego posłuszeństwa, pokonywanie przeszkód terenowych oraz ćwiczenia obrończe. Szczególny nacisk położono na doskonalenie współpracy pomiędzy przewodnikiem a psem służbowym, jak również na współdziałanie funkcjonariuszy różnych formacji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych działań.

Wspólne szkolenie Policji, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji stanowiło istotny element budowania skutecznej współpracy między służbami. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń, ujednolicenia wybranych procedur oraz doskonalenia koordynacji działań podczas realizacji wspólnych zadań, w szczególności w obszarze wykorzystania psów służbowych.

Jak podkreślił koordynator szkolenia, kom. Jacek Gabrusewicz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie:

Wspólne ćwiczenia z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiej Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie oraz SPKP w Olsztynie to nie tylko doskonalenie umiejętności przewodników i psów służbowych, ale przede wszystkim budowanie skutecznej współpracy między formacjami. Dzięki temu jesteśmy lepiej przygotowani do realizacji zadań w realnych warunkach, gdzie kluczowe znaczenie ma szybka wymiana informacji i sprawna koordynacja działań.

Praca węchowa stanowi jedno z najbardziej wymagających zadań, jakie musi opanować zespół przewodnika i psa służbowego. W jej ramach realizowane było m.in. tropienie śladów ludzkich, polegające na podjęciu i odtworzeniu tropu pozostawionego przez człowieka na zróżnicowanym podłożu. Praca węchowa psów służbowych przystosowanych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, narkotyków lub zwłok ludzkich polega na wyszukaniu przez przewodnika wraz z psem służbowym miejsc w których zostały ukryte próbki rzeczywistych materiałów wybuchowych, narkotyków, tytoniu, waluty lub zapachy zwłok ludzkich.

Istotnym elementem szkolenia było również ogólne posłuszeństwo, obejmujące wykonywanie poleceń zarówno przy nodze przewodnika, jak i na odległość – na smyczy oraz bez niej, z wykorzystaniem komend słownych i sygnałów optycznych.

Z kolei ćwiczenia obrończe prowadzone były w celu kształtowania pożądanego poziomu odwagi, czujności i bojowości psów służbowych. Obejmowały one m.in. realizację obrony przewodnika oraz samodzielne działania psa, w tym pościgi za uciekającym napastnikiem.

Szkolenie zostało przeprowadzone na odpowiednio przygotowanym i ukształtowanym terenie, umożliwiającym realizację różnorodnych scenariuszy treningowych oraz doskonalenie umiejętności niezbędnych w codziennej służbie.

(kh)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 39.04 MB)

Powrót na górę strony