Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Policjanci partnerami w realizacji inicjatyw profilaktyczno-edukacyjnych podczas WAMA Film Festiwal

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie na zaproszenie organizatorów WAMA Film Festiwal, zaangażowali się w dniach 7–11 października w realizację inicjatyw profilaktyczno-edukacyjnych w zakresie zagrożeń, z jakimi młodzi ludzie stykają się na co dzień. Dzięki współpracy Fundacją Nauki, Kultury i Edukacji Instytutu KOSMOPOLIS funkcjonariusze stali się partnerami edukacyjnymi podczas festiwalu, otrzymując możliwość promowania własnych inicjatyw na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa.

WAMA Film Festiwal, którego charakter jest spójny z wielokulturowością naszego regionu i mocno podkreśla potrzebę tolerancji wobec inności, to doskonała okazja do tego, by poprzez promocję młodego polskiego kina i zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze, przekazywać im dobre wzorce społeczne w odniesieniu do różnorodności i dyskryminacji. Policjanci aktywnie włączyli się w to wydarzenie, uczestnicząc w systemie kształtowania świadomości najmłodszych, którzy w dzisiejszym świecie narażeni są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa.

Do Katalogu WAMA Film Festiwal, w oparciu o materiał pozyskany z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, opracowano informację o realizacji projektu „Nie tylko dzieci dają się nabrać..”. Przygotowano również informację o programie „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach”, który realizowany jest wspólnie ze Wspólnotą Kulturową „Borussia” oraz TVP Olsztyn. Te działania wpisują się w tematykę wielokulturowości, która jest myślą przewodnią Festiwalu.

Organizatozy Festiwalu otrzymali spoty informacyjne warmińsko-mazurskiej Policji z zakresu bezpiecznych zachowań, które dzięki współprace będą emitowane przed projekcjami filmowymi w kinie Helios w Olsztynie.

7 października przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie wzięli udział w uroczystości otwarcia WAMA Film Festiwal 2015 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, w Galerii Stary Ratusz, gdzie uroczystego otwarcia Festiwalu dokonali Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Jerzy Hoffman reżyser i scenarzysta – Ambasador Festiwalu.

Specjalną atrakcją wydarzenia była publiczna prezentacja nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – statuetki Oskara. Organizatorzy Festiwalu podkreślili udział Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w wydarzeniu, dziękując za wsparcie i zaangażowanie w organizowaniu poszczególnych inicjatyw.

9 października policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wzięły udział w cyklu spotkań z najmłodszymi - sekcja dziecięca Festiwalu. Podczas spotkań, dzieciom zostały zaprezentowane dziecięce filmy animowane. Ich tematyka została dostosowana do formuły programowej WAMA Film Festiwal i dotyczyła zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Po obejrzeniu filmów z dziećmi prowadzona była pogadanka na temat poruszony w filmie, w odniesieniu do tego, co dzieje się w rzeczywistym świecie. Spotkania z dziecięcą widownią obok policjantek poprowadzili profesjonalni animatorzy – filmoznawcy.

 • Sierżant Bóbr podczas spotkania z dziećmi na WAMA Film Festiwal
  Sierżant Bóbr podczas spotkania z dziećmi na WAMA Film Festiwal
 • Sierżant Bóbr z dziećmi
  Sierżant Bóbr z dziećmi
 • Policjantka na spotkaniu z dziećmi
  Policjantka na spotkaniu z dziećmi

SEKCJA I – na tropie

 • PARAUSZEK I PRZYJACIELE odc. Detektyw Parauszek

Parauszek z Łosiem otwierają biuro detektywistyczne i pomagają przyjaciołom w rozwiązywaniu drobnych problemów.

 • REKSIO DETEKTYW

Reksio tropi złodzieja jaj z kurnika. Odnajduje jamę lisa, który wykrada jaja, wsadza je do inkubatora i w ten sposób ma stale świeże kurczęta. Reksio uwalnia pisklęta i doprowadza je do kury-matki. 

 • HIP HIP I HURRA odc. Gdzie jest Leon?

Hip-hip kupuje sobie kostium, który czyni go niewidzialnym. No, prawie niewidzialnym. W tym samym czasie okazuje się, że podczas burzy zaginął niejaki Leon. Żeby go znaleźć, nasi dzielni detektywi muszą się dowiedzieć, jak wygląda - a tu zeznania są różne…

SEKCJA II – co zrobisz, gdy się zgubisz…?

 • MAMI FATALE odc. Mami Fu

Mami Fatalegotuje, a w tym samym czasie Psina i Prosię ćwiczą sztuki walki i puszczają w niebo latawce-smoki. Nagle z nieba opuszczają się na linach wojownicy ninja i porywają Prosię. Na ratunek ruszy nieustraszona Mami Fatale z Psiną u boku.

 • PRZYGODY BOLKA I LOLKA odc. Zaginął piesek

Pudel Lolka robi różne psikusy Bolkowi, po czym nagle znika. Chłopiec poszukuje go uporczywie i w końcu odnajduje swego czworonożnego przyjaciela na fotelu fryzjera.

 • HIP HIP i HURRA odc. Kto porwał bociany?

Zaginęła rodzinna bocianów, sąsiedzi papug Grety i Ernesta, Hip-Hip i Hurra podejrzewają rodzinę niedźwiedzi.

SEKCJA III – policjant zawsze Ci pomoże

 • DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA odc. Napad na dyliżans - Zabawna adaptacja komiksu dla dzieci o przygodach koziołka imieniem Matołek, który "błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa".

 • NA TROPIE odc. Podziemny skarbiec - O chłopcu, który dzięki wyobraźni rozwiązuje zagadki detektywistyczne. Zawsze czujny, stoi na straży prawa i broni innych przed niebezpieczeństwami.

W spotkaniach wzięło udział w sumie ponad 400 dzieci z olsztyńskich przedszkoli. Razem z policjantkami i animatorami dzieci edukował również sierżant Bóbr, który zyskał sobie wśród dzieci ogromne zaufanie i sympatię.

10 października Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka, będzie brał udział w pracach jury mniejszości narodowych, które przyzna wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkich. Wyróżnienie otrzyma film, którego tematyka będzie najbardziej spójna z zagadnieniem wielokulturowości oraz wspólnego funkcjonowania różnych grup etnicznych. Komisji przewodniczyć będzie Pełnomocnik ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

11 października przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wezmą udział w ceremonii finałowej, podczas której zostaną rozdane nagrody.

Podczas trwania WAMA Film Festiwal polska i ukraińska młodzież będzie miała również okazję aktywnie uczestniczyć w warsztatach i ćwiczeniach z poszczególnych dziedzin filmowych oraz w wykładach mających na celu zapoznanie uczestników z kulturą sąsiada oraz historią i kulturą lokalną. To przedsięwzięcie pozwoli młodzieży przyjrzeć się różnorodności kulturowej, a tym samym nauczy poszanowania wzajemnej odmienności.

Udział policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w WAMA Film Festiwal to na pewno ciekawe doświadczenie dla wielu z nas, ale też niepowtarzalna szansa na pokazanie młodej widowni, że obcowanie z filmem i kulturą to fajny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz doskonały sposób kształtowania świadomości o istniejących zagrożeniach w rzeczywistym świecie. Mamy wrażenie, że zarówno cel Festiwalu, który odnosi się między innymi do promocji młodego polskiego kina oraz kształtowania dobrych wzorców społecznych poprzez zachęcenie młodzieży do uczestniczenia w kulturze filmowej, a także realizowana wspólnie z warmińsko-mazurską Policją profilaktyka społeczna, został osiągnięty.

 

Powrót na górę strony