KWP: Pierwszy raz w Polsce odbędą się Nocne Mistrzostwa Polski Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Czas: 2-4 października 2015. Miejsce: Nidzica. Pierwsze w Polsce Mistrzostwa Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych odbędą się na Warmii i Mazurach.
W dniach 2-4 października 2015 na terenie Zespołu Szkół nr 3 w Nidzicy odbędzie się impreza o bardzo wysokiej randze. Po raz pierwszy w Polsce zostaną rozegrane tam Nocne Mistrzostwa BRD. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z całego kraju przyjadą do Nidzicy, by rywalizować o tytuły mistrzów dwóch kółek. Kilkanaście drużyn będzie prezentować swoje umiejętności podczas testu wiedzy, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jazdy na rowerze na specjalnie przygotowanym torze oraz w miasteczku ruchu drogowego. Innowacją będzie fakt, że tor przeszkód i miasteczko będą pokonywane wieczorem.
Dobry pomysł, spełnione marzenie i realizacja przekraczające wszelkie oczekiwania
Jacek Gnidziński - na co dzień nauczyciel i koordynator Powiatowego Centrum Edukacji BRD przy Zespole Szkół nr 3 w Nidzicy - jest pomysłodawcą całego przedsięwzięcia. Jak mówi:
- W 2002 roku zaczęła się moja przygoda z szeroko rozumianym bezpieczeństwem ruchu drogowego. W tym czasie zacząłem szkolić uczniów w tym zakresie, podczas konkursowych zmagań zajmowaliśmy dobre miejsca, wyjeżdżaliśmy na Turnieje Wojewódzkie i Krajowe. Do tej pory największym naszym sukcesem było zajęcie III miejsca w Polsce w Turnieju dla szkół gimnazjalnych.Wiele drużyn, które przygotowywałem znalazło się w pierwszej dziesiątce w kraju.
Dwa lata temu zrodził się pomysł, by zorganizować Mistrzostwa Nocne. Nikt w całej Polsce nie zdecydował się na takie przedsięwzięcie.Bo jak zorganizować prawdziwą, zgodną z regulaminem rywalizację na torach sprawnościowych nocą? Jak zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo,zachować wymogi formalne, dać publiczności szansę uczestniczenia w rowerowych zmaganiach?
Z pomocą w realizacji wizji pana Jacka przyszli współorganizatorzy i sponsorzy.
Współorganizatorami przedsięwzięcia zostali Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Komendant Powiatowy Policji w Nidzicy oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie.
Dzięki zaangażowaniu współorganizatorów oraz wielu innych podmiotów i sponsorów w Nidzicy odbędzie się niecodzienne widowisko.
- Na specjalnie przygotowanych i profesjonalnie oświetlonych torach, w naturalnych warunkach atmosferycznych uczniowie będą mierzyć się z przeszkodami. Specjalnie przygotowane na potrzeby przedsięwzięcia oświetlenie zapewni komfort jazdy uczestnikom, da możliwość obserwowania często ekwilibrystycznych wręcz zmagań młodych rowerzystów, ale także spełni jeszcze inną, nie mniej ważną rolę
- mówi Jacek Gnidziński.
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza jesienią i zimą, bardzo często zależy od jednego małego odblasku. Jak mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie:
- Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest szkolenie młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale także w przejaskrawiony wręcz sposób zainteresować wszystkich rolą, jaką w warunkach ograniczonej widoczności spełniają elementy odblaskowe
Kilkadziesiąt drużyn ze wszystkich zakątków Polski. Jeden cel.
Do małej Nidzicy przyjedzie kilkadziesiąt drużyn z całego kraju. Niektórzy, by dotrzeć na czas musieli wyruszyć w podróż już w czwartek. Czteroosobowe drużyny uczniów szkół podstawowych i gimnazjaliści w trzyosobowych zespołach zmierzą się z postawionymi przed nimi zadaniami.
W międzyczasie na terenie szkoly przygotowane będą atrakacje dla publicznosci i zawodników.
Wieczorem emocje sięgną zenitu. Zawodnicy będą rywalizować o punkty, a policjanci wytłumaczą dlaczego widoczność na drodze jest tak ważna dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Piesi i rowerzyści - chronieni przez Policję niechronieni uczestnicy ruchu drogowego
Co roku jesienią policjanci drogówki przypominają o elementach odblaskowych. Ostatni rok był szczególny - bo od 31 sierpnia 2014 roku odblaski stały się obowiązkowe. Zgodnie z przepisami każdy pieszy, który porusza się poza obszarem zabudowanym po zmroku, ma obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu. Za nieużywanie odblasków pieszy może dostać mandat w wysokości do 100 złotych.
Mandat wydaje się bardzo niski w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy czy rowerzysta w przypadku potrącenia przez samochód. Jak mówi mł. asp. Marta Kacprzyńska z warmińsko-mazurskiej drogówki:
- Bezpieczny pieszy to bezpieczny kierowca i na odwrót, każdy ma obowiązek dbać swoje bezpieczeństwo, ale także myśleć o bezpieczeństwie innych użytkowników ruchu.
Dzieci i młodzież - dlaczego i jak bardzo ważna jest edukacja
Nawet najmłodsze dzieci mają miejsce w policyjnych statystykach. Najczęściej znajdują się tam przez bezmyślność dorosłych. Wychowanie komunikacyjne to dyscyplina nie mniej ważna niż inne przedmioty szkolne. Od najmłodszych lat warto i wręcz należy uczyć dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Świetnym przykładem dobrych praktyk są właśnie turnieje BRD. Uczniowie, którzy biorą w nich udział poświęcają naprawdę dużo czasu na naukę. Ci młodzi ludzie znajomością przepisów, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zawstydziliby niejednego dorosłego. To, w jaki sposób pokonują tory przeszkód wprawia nieraz w zdumienie.
- Z tej młodzieży wyrośnie grupa doskonale przygotowanych i przede wszystkim odpowiedzialnych użytkowników dróg. Cieszę się bardzo, że turnieje BRD są tak popularne, bo dzięki nim rośnie świadomość tych młodych ludzi, ale także wszystkich innych, którzy uczestniczą w przygotowaniach, czy przyglądają się konkursowym zadaniom. Widzimy się w sobotę w Nidzicy - dosłownie i w przenośni
– zaprasza mł. insp. Robert Zalewski.
Oprócz turniejowych zmagań, które rozgrywać się będą na torach sprawnościowych w tym samym czasie policjanci drogówki będą uczulać wszystkich na konieczność używania elementów odblaskowych. Każdy, kto wieczorem pojawi się w ZS nr 3 przy ul. 1-go Maja w Nidzicy będzie mógł przekonać się, jak kierowca widzi pieszego, który porusza się bez odblasku, jak zmienia się widoczność z elementem odblaskowym.
(MK/TM)