KWP: 1 października – międzynarodowy dzień osób starszych. Z policjantami o bezpieczeństwie osób starszych we współczesnym świecie
VIII Wojewódzka Konferencja z okazji międzynarodowego dnia osób starszych - „ Senior - w poszukiwaniu i aktywizowaniu ukrytych potencjałów” odbyła 1 października w Hotelu Wileńskim w Olsztynie. Podczas konferencji zainaugurowana zostanie kampania „Bezpieczny senior”. O bezpieczeństwie osób starszych rozmawiali policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Głównym celem kampanii „Bezpieczny senior”, której organizatorami są: Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, jest szeroko rozumiana poprawa jakości życia seniorów naszego regionu z uwzględnieniem edukacji tej grupy w różnych aspektach.
Do 15 czerwca 2016 roku w całym województwie odbywać się będą spotkania z osobami starszymi, podczas których poruszane będą także zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zgodnie z założeniami Kampanii wszędzie tam, gdzie środowiska skupiające seniorów będą chciały przeprowadzić spotkanie pojawią się także policjanci, którzy omówią kwestie związane z bezpieczeństwem osób starszych.
Policjanci Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, którzy zaangażowali się w tworzenie koncepcji spotkań swoje przesłanie podzielili na części: „Świadomy senior – bezpieczny senior – jak nie dać się oszustom”, „Senior bez przemocy w rodzinie”, „Senior w ruchu drogowym”.
Dyskusję na temat bezpieczeństwa osób starszych rozpoczęła asp. szt. Joanna Śmilgin-Lis z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie. Podkreśliła ona, że:
„Wiodącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim obywatelom, w tym również osobom starszym odgrywa Policja, jednak podejmowane przez nas działania muszą iść w parze z edukacją społeczną w zakresie podnoszenia świadomości osób starszych na temat wpływu właściwych zachowań na ich własne bezpieczeństwo”
Policjantka w oparciu o dane statystyczne, zwróciła uwagę na nadal istniejące zagrożenie związane z oszustwami popełnianymi na szkodę osób starszych, metodą na tzw. „wnuczka”, czy „policjanta”. W 2014 roku policja tylko w naszym województwie przyjęła blisko 50 takich zgłoszeń. Pomimo wielu nieudanych prób, oszuści działają nadal wykorzystując coraz to nowsze metody. W ostatnim tygodniu, jednego dnia olsztyńscy policjanci odnotowali 9 prób wyłudzeń pieniędzy od starszych osób. Niestety dwie osoby nie zachowały czujności, uległy oszustom i straciły pieniądze.
Dlatego też tak bardzo istotne jest, by poprzez podejmowane działania prewencyjne i profilaktyczne uwrażliwiać osoby starsze na sytuacje stanowiące zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.
Dom kojarzy nam się ze spokojem, ciszą, ale przede wszystkim z poczuciem bezpieczeństwa, jak podkreśliła st. asp. Joanna Radek z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie:
„W domu niestety mimo tego azylu może dojść do wielu dość powszechnie znanych groźnych wypadków np. pożaru, zalania mieszkania, awarii prądu. Jednak te zdarzenia to nie tylko przypadki losowe, czy oszustwa. Niestety zdarza się, że dom rodzinny to także miejsce, w którym dochodzi do stosowania przemocy i to przez osoby, które powinny być dla swoich najbliższych gwarantem bezpieczeństwa, schronienia. Takiej przemocy mogą doświadczać również osoby starsze, słabsze. I pomimo, iż każdy człowiek ma prawo do spokojnej starości, niestety zdarza się, że zamiast opieki i troski doznaje krzywdy ze strony bliskich. Musimy mieć świadomość, że co 20 osoba ofiara przemocy w rodzinie w naszym województwie to osoba powyżej 65 roku życia. To naprawdę niepokojące dane. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo i podlega karze. Nikt nie zasługuje na bicie i krzywdzenie. W przypadkach przejawów przemocy w rodzinie i zagrożenia bezpieczeństwa bezwzględnie należy powiadomić Policję, prokuraturę lub pogotowie ratunkowe ”.
Senior w ruchu drogowym - postać zasługująca na szczególną uwagę.
Każdy i każdego dnia bez względu na wiek czy płeć uczestniczy w ruchu drogowym. Przekraczając próg domu stajemy się uczestnikami ruchu drogowego -nasze obowiązki i przywileje określa prawo i to jest niezmienne, zmieniają się tylko role jakie pełnimy. Można być pieszym, kierowcą, pasażerem. Najczęściej jednak jesteśmy pieszymi czyli niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.
Policjanci ruchu drogowego już nie raz angażowali się w kampanie promujące bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym. Głównym celem tych działań było niezmiennie to samo- edukacja, profilaktyka i promowanie bezpiecznych zachowań wśród seniorów-zwłaszcza jako pieszych. W ubiegłym roku to oni byli głównymi adresatami kampanii „Zabłyśnij” promującej używanie elementów odblaskowych. Policjanci przeprowadzili także szereg spotkań w całym regionie promując bezpieczne zachowania w ruchu drogowym w ramach kampanii „Kieruj się rozsądkiem”.
Z policyjnych statystyk wynika, że piesi po 60 roku życia najczęściej ulegają wypadkom drogowym. W 2014 roku na blisko 380 wypadków z udziałem pieszego, aż 108 dotyczyło pieszych po 60 –tce. W 2014 roku na drogach naszego regionu 43 pieszych poniosło śmierć. Wśród nich znalazło się blisko 20 osób po sześćdziesiątym roku życia, w tej grupie wiekowej najwięcej osób odniosło obrażenia.
Warto pamiętać, że piesi swoim zachowaniem mogą także doprowadzić do groźnego w skutkach zdarzenia drogowego. W 2014 roku piesi po 60-tym roku życia spowodowali 31 wypadków. Przyczyną dwudziestu z nich było nieostrożne wejście na jezdnię – przed jadącym pojazdem, kolejną przyczyną było przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.
Dlaczego ta właśnie grupa pieszych jest szczególnie narażona?
W przypadku osób starszych wiek gra dużą rolę. Często seniorzy potrzebują więcej czasu by spokojnie pokonać choćby przejście dla pieszych. Zażywane leki, związane z wiekiem problemy ze wzrokiem, słuchem czy układem ruchowym także działają na niekorzyść podczas dynamicznej sytuacji w ruchu drogowym. Co więcej- skutki urazów doznanych w podeszłym wieku są o wiele groźniejsze dla życia i zdrowia, niż dla osoby młodej. Wydłuża się także czas rekonwalescencji . Dlatego potrącenia osób starszych często mają dużo poważniejsze skutki, niż byłoby to w przypadku młodego człowieka. Dlatego też warto przypominać i uczulać nie tylko seniorów na kwestie bezpieczeństwa ale także edukować wszystkich innych użytkowników ruchu.
Senior musi pamiętać o własnym bezpieczeństwie każdego dnia - także w ruchu drogowym. Często proste, dziecinne wręcz zasady stosowane w codziennym życiu mogą uratować życie czy zdrowie. Zdrowy rozsądek, mierzenie własnych sił na zamiary, stosowanie się do przepisów- to recepta na bezpieczeństwo dla każdego, niezależnie od wieku.
Ważną rolę w dbaniu o bezpieczną jesień życia pełni także otoczenie seniora. Bliscy powinni uczulać starszych na ewentualne zagrożenia, z którymi mogą się spotkać każdego dnia.
Jak mówi mł. asp. Marta Kacprzyńska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie:
- Przed nami jesień, coraz krótsze dni, szybko zapadający zmrok. W nadchodzących miesiącach ważną rolę odegrają więc odblaski. Kupując je dzieciom nie możemy zapominać o wszystkich innych członkach rodziny. Obowiązkiem każdego uczestnika ruchu, który porusza się poza obszarem zabudowanym po zmroku jest używanie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu. Nawet najmniejszy odblask, także w mieście poprawia widoczność pieszego i realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa.
(MK)