Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn, region: Nietrzeźwa i bez odblasku wtargnęła pod tira

Tragicznie mógł zakończyć się spacer 80-letniej mieszkanki Kętrzyna. Kobieta przechodząc przez jezdnię w niebezpiecznym miejscu praktycznie weszła pod nadjeżdżającego tira. Kierowca zdążył zareagować, jednak ciężarówki nie da się zatrzymać w miejscu - doszło do potrącenia pieszej, która trafiła do szpitala. Na szczęście kobieta uniknęła poważnych obrażeń. Jednak nie bez znaczenie dla tego zdarzenia jest fakt, że kobieta nie miała żadnego odblasku.

Przedwczoraj wieczorem, o godz. 21.30 dyspozytorka numeru 112 przekazała oficerowi dyżurnemu kętrzyńskiej Policji informacje o potrąceniu pieszej. Natychmiast na miejsce pojechał patrol ruchu drogowego. Policjanci ustalili, że na ul. Bałtyckiej 80-latka przechodziła przez jezdnię w miejscu niebezpiecznym, nie miała na sobie również żadnych elementów odblaskowych. Nadjeżdżający tir nie miał szansy wyhamować i doszło do potrącenia. Jak się okazało, kobieta dodatkowo była nietrzeźwa. Pomimo grożącej odpowiedzialności za naruszenie przepisów ruchu drogowego mieszkanka Kętrzyna może mówić o sporym szczęściu, że zdołała uniknąć śmierci lub poważnych obrażeń i jeszcze tego samego wieczoru na własne żądanie wypisała się ze szpitala.

Policjanci przypominają o obowiązku używania elementów odblaskowych i to nie tylko ze względu na odpowiedzialność prawną za ewentualne wykroczenie, ale przede wszystkim dla ochrony życia i zdrowia pieszych.

Jak przypomina asp. Marta Andruczyk z gołdapskiej Policji - Elementy odblaskowe ratują życie!

W okresie jesienno – zimowym szybko zapada zmrok, a droga hamowania pojazdów jest wydłużona. Jeżeli pieszy jest ubrany na czarno, a rowerzysta porusza się nieoświetlonym jednośladem i nie posiada na sobie żadnych elementów odblaskowych, to kierujący pojazdem ma szansę zauważyć ich z odległości 30 – 40 metrów. Kamizelka odblaskowa, opaska czy też inny odblaskowy element noszony przez pieszego spowodują, że kierowca zobaczy go już z odległości około 120 – 160 metrów, a jeśli kierowca użyje długich świateł, to nawet 1000 metrów. W związku z tym – ma czas na zmniejszenie prędkości auta lub wykonanie innego bezpiecznego manewru. 

Pamiętajmy!!!

Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

A różnicę, w jaki sposób kierowca widzi pieszego mające odblask lub kiedy go nie posiada, w swoim zdjęciu pt. „Którędy do bezpieczeństwa?” doskonale zaprezentowała Pani Teresa Budzejko, laureatka I miejsca w konkursie fotograficznym zorganizowany w 2014 roku w ramach projektu realizowanego przez KPP w Gołdapi i Starostwo Powiatowe w Gołdapi pn.:  „ON, TY I JA NA TEJ SAMEJ DRODZE - II EDYCJA”

ma/af

  • Zdjęcie Pani Teresy Budzejko - I miejsce w konkursie fotograficznym
Powrót na górę strony