Region: Jak minęły wakacje na Warmii i Mazurach? Odpowiadają policjanci prewencji
O codziennej wakacyjnej służbie patrolowej, jej efektach, wsparciu policjantów z miejscowości turystycznych funkcjonariuszami OPP KWP w Olsztynie,działaniach profilaktycznych i grzechach młodości, podsumowując tegoroczne lato w regionie, opowiadają prewencjusze.
Regionalna tradycja - wakacyjna służba Oddziału Prewencji Policji
Jak co roku Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, do wsparcia policjantów z tych najbardziej turystycznych miejscowości deleguje funkcjonariuszy z olsztyńskiego Oddziału Prewencji Policji. Podczas tegorocznych wakacji policjanci ci pełnili służbę w powiecie ełckim, giżyckim, iławskim, mrągowskim, piskim, węgorzewskim i oleckim. Można ich było zobaczyć tam, gdzie Warmia i Mazury miały najwięcej gości.
I tak, w Ełku praca policjantów OPP KWP w Olsztynie była możliwa dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego.
Podczas tegorocznego sezonu letniego czworo funkcjonariuszy pełniło służbę w patrolach pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych. Ich głównym zadaniem było patrolowanie potencjalnie najbardziej zagrożonych rejonów miasta oraz czuwanie nad bezpieczeństwem podczas licznych wakacyjnych imprez plenerowych w Ełku.
Policjanci z OPP dbają również o bezpieczeństwo w czasie, gdy ełckie patrole angażowane są do interwencji domowych, bieżących zgłoszeń i innych zleconych czynności służbowych.
W 2015r. tylko w lipcu i sierpniu policjanci OPP przeprowadzili na terenie powiatu ełckiego ponad 250 interwencji. W tym czasie ujawnili ponad 260 wykroczeń, większość tzw. porządkowych, takich jak picie alkoholu w miejscu publicznym, zakłócanie spokoju i porządku publicznego, zaśmiecanie.
Policjanci z OPP mieli także na swoim koncie sukcesy kryminalne. Podczas przeprowadzonych kontroli osobistych u czterech osób znaleźli marihuanę i mefedron. Wykonując dalsze czynności po jednej z takich interwencji, ełccy kryminalni podczas przeszukania mieszkania zatrzymanego 23-latka ujawnili także przyrządy służące do nielegalnego wytwarzania środków odurzających.
Prewencjusze zgodnie przyznają, że polubili Ełk i wakacyjna służba w tym mieście była dla nich satysfakcjonująca.
Codziennie kilkaset patroli, mniej interwencji
Działania wakacyjne były przede wszystkim ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym nad wodą, ale tak samo ważne było bezpieczeństwo w miejscach publicznych.
W okresie wakacyjnym, średnio każdego dnia ponad 300 patroli czuwało nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region.
Policjanci interweniowali ponad 40 tysięcy razy (40294), z czego około 36 tysięcy w miejscach publicznych. W trakcie służby najwięcej interwencji dotyczyło wykroczeń zakłócenia porządku i spokoju publicznego – 2991. Policjanci doprowadzili do wytrzeźwienia ponad 2 tysiące osób.
Działo się, ale mniej
Przytoczone liczby w każdej z kategorii są mniejsze niż rok wcześniej. Spadła o prawie 1200 liczba interwencji, tych w miejscach publicznych o 860, policjanci odnotowali o ponad pół tysiąca mniej wykroczeń przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, o prawie tyle samo spadła liczba osób doprowadzonych do wytrzeźwienia.
W czasie tegorocznych wakacji odnotowaliśmy o 230 mniej przestępstw (5848 w lipcu i sierpniu 2014 do 5618 w analogicznym okresie tego roku).
Bezpieczeństwo młodych ludzi
Działania profilaktyczne ukierunkowane były przede wszystkim na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Policjanci spotykali się z wypoczywającymi na koloniach i obozach, informując o istniejących zagrożeniach oraz uczyli, w jaki sposób im zapobiegać. Byliśmy przygotowani do spotkań z każdą grupą wiekową i każdy odbiorca naszych działań był tak samo dla nas ważny. Mówiliśmy nie tylko o bezpieczeństwie podczas kąpieli, ale uczyliśmy także jak zachować się w kontakcie z obcym, jakie zagrożenia mogą wynikać z używania Internetu oraz o niebezpieczeństwie używania dopalaczy. Z uwagi na powagę problemu związanego z dopalaczami, tym zagadnieniem zajmowaliśmy się szczególnie. Wspólnie z pracownikami stacji sanitarno– epidemiologicznych prowadziliśmy spotkania i dokonywaliśmy kontroli placówek wypoczynku dzieci i młodzieży, współpracując ściśle w tym zakresie z Kuratorium Oświaty w Olsztynie. – podsumowała wakacyjną pracę asp.szt. Joanna Śmilgin – Lis z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie. - W czasie trwania wakacji przeprowadziliśmy blisko 400 spotkań w placówkach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, z czego około 150 wspólnie z pracownikami powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Jak wakacje, to także ucieczki młodych ludzi zarówno z domów rodzinnych, jak i placówek opiekuńczo-wychowawczych. W tym roku i tak zaobserwowaliśmy mniejszą liczbę ucieczek z domu dziecka, czy pogotowia opiekuńczego – bo 68 tzn. mniej o 27 niż rok wcześniej, a 20 z domów rodzinnych.
Przez dwa miesiące wakacji policjanci interweniowali w około 70 przypadkach, kiedy nieletni byli pod wpływem alkoholu oraz w kilku dotyczących zażycia środków odurzających.
aj/jśl/af