Apel Pamięci – „Katyń… ocalić od zapomnienia”
Na placu na terenie Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie odbył się uroczysty Apel Pamięci, poświęcony policjantom zamordowanym przez funkcjonariuszy NKWD w 1940 roku. Tegoroczne obchody są wyjątkowe – przypadają w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Zgromadzeni goście po wysłuchaniu apelu i po oddaniu salwy honorowej przez Kompanię Honorową, złożyli kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą asp. Konstantemu Wolskiemu. Uroczystość ta przypomina, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci historycznej i oddanie hołdu tym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyźnie.
Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie odbył się uroczysty Apel Pamięci poświęcony przedwojennym policjantom zamordowanym przez funkcjonariuszy NKWD. W tym roku Apel Pamięci miał wyjątkowy charakter, gdyż przypada w 85. rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń. Dodatkowo Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2025 został ustanowiony Rokiem Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc – tych którzy nie złożyli broni, choć nie mieli szansy stanąć do walki.
Gospodarzem uroczystości był insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie wraz ze swoim zastępcą insp. Radosławem Drachem, a wśród gości znaleźli się m.in. Radosław Król Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Maria Bąkowska – Członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Barbara Gawlicka Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie wraz Ryszardem Bomba i Andrzej Kurczewski – wnukowie policjantów Policji Państwowej zamordowanych przez NKWD, Piotr Rafalski z żoną Marią – rodzina aspiranta Konstantego Wolskiego, nadinsp. w st. spocz. Sławomir Mierzwa – Pełnomocnik Wojewody ds. Administracji Zespolonej i Niezespolonej, mł. insp. Sławomir Koniuszy – Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, Waldemar Jakóbowski – Wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Zarządu Zakładowego w Olsztynie NSZZ Pracowników Policji, Monika Berdzik – Przewodnicząca Zarządu Zakładowego Związku Zawodowego Pracowników MSWiA, sierż. szt. Jarosław Nożyński – Wiceprzewodniczący Rady Organizacji Województwa Warmińsko-Mazurskiego Związku Zawodowego Policyjna Solidarność, ks. dr Zbigniew Czernik Kapelan warmińsko-mazurskich policjantów, Jolanta Ołów oraz Elżbieta Ostrowska – reprezentujące Zarząd Wojewódzki Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Olsztynie oraz Martyna Geszczyńska – Dyrektor Liceum Mundurowego Feniks wraz z uczniami. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział także komendanci miejscy i powiatowych, naczelnicy poszczególnych wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie oraz zebrani policjanci i pracownicy cywilni.
Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie o rozpoczęciu uroczystego apelu. Następnie insp. Mirosław Elszkowski po przywitaniu się ze sztandarem, dokonał przeglądu pododdziałów. Lektor uroczystości powitał gości w imieniu gospodarza wydarzenia oraz przybliżył sylwetkę aspiranta Konstantego Wolskiego. Następnym elementem były przemówienia okolicznościowe.
Insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie:
Pan Piotr wnuk asp. Wolskiego zainspirował ówczesnych policjantów, pracowników, kierownictwo tego garnizonu do tego, żeby znalazło się takie miejsce, na terenie Warmii i Mazur, szczególnie na terenie jednostki Policji, gdzie nie tylko dębem, tablicą pamięci, ale i takim corocznym spotkaniem, można upamiętnić jednego z tych, który walczył o naszą Ojczyznę. Jego najbliższa rodzina pierwszą informację o tym, że on nie żyje otrzymała dopiero 40 lat po jego śmierci. A oficjalną 56 lat. To daje pozór z czym mieliśmy do czynienia i oby nigdy do tego nie doszło.
Z kolei Radosław Król Wojewoda Warmińsko-Mazurski w swoim przemówieniu podkreślił:
Sam fakt, że pamiętamy dziś o tamtych wydarzeniach, stał się czymś odwrotnym niż nasz najeżdża chciał osiągnąć – chciał ukryć krzywdy, które doznali nasi oficerowie i nasze rodziny. Stało się całkowicie odwrotnie – dziś nie tylko wspominamy ten czas, pamiętamy a także oddajemy cześć tym, którzy zostali podstępnie i bestialsko zamordowani.
O ważności tej uroczystości pokreśliła w swoim przemówieniu Maria Bąkowska – Członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego:
Pamięć o nim i o wszystkich ofiarach katyńskiego mordu, to nasz obowiązek. Nie tylko wobec przeszłości, ale także przyszłości, która nie może pozwolić na milczenie wobec zbrodni. Cześć ich pamięci!
Do zebranych zwróciła się także Barbara Gawlicka – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie:
Dziękuję Panie Komendancie, dziękuję za to spotkanie. Za przywołanie pamięci jednego z blisko 22 tysięcy Bohaterów Katynia.
Zaproszeni goście po wysłuchaniu Apelu Pamięci i po oddaniu salwy honorowej przez Kompanię Honorową, złożyli kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową asp. Konstantego Wolskiego.
Konstanty Wolski służył w przedwojennej Policji Państwowej na terenie powiatu kartuskiego. Ostatnim miejscem służby była jednostka Policji w Jabłonowie Pomorskim. Rodzina przez wiele lat myślała, że zginął z rąk Niemców – nie wrócił bowiem z ostatniego zadania służbowego, jakim było konwojowanie grupy Niemców z terenu powiatu brodnickiego na wschodnie rubieże Polski. O tym, że przedwojenny policjant zginał z rąk NKWD rodzina dowiedziała się dopiero w latach 80., kiedy opublikowano Listę Katyńską. Wcześniejsze pisma kierowane przez rodzinę Konstantego Wolskiego m.in. do Czerwonego Krzyża pozostawały bez odpowiedzi. Oficjalne zaświadczenie o przebywaniu policjanta w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie, rodzina otrzymała dopiero we wrześniu 1996 roku.
Przedwojenni policjanci Policji Państwowej przewożeni z obozu w Ostaszkowie do Kalinina wierzyli, że wrócą do Polski. Nie wrócili. Zginęli zamordowani przez NKWD w 1940 roku. Pamięć o zamordowanych i pochowanych w głębokich dołach niedaleko Miednoje miała zginąć na zawsze. Historię asp. Konstantego Wolskiego przekazał jego wnuk Piotr Rafalski, były policjant KWP w Olsztynie, który zainspirował policjantów do posadzenia na terenie OPP w Olsztynie Dębu Pamięci poświęconemu jego dziadkowi.
(aj)
Film Film z uroczystości
Opis filmu: Film z uroczystości złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą asp. Wolskiego
This is a modal window.
Pobierz plik Film z uroczystości (format mp4 - rozmiar 40.68 MB)