Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczny przejazd kolejowy” – kolejna akcja na Warmii i Mazurach

Od początku 2025 roku na przejazdach kolejowych na Warmii i Mazurach doszło do 2 wypadków i 5 kolizji drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 1 została ranna. Sposobem na minimalizację ryzyka wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń w tych miejscach, są wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny przejazd kolejowy”. To już kolejna edycja akcji w tym roku z udziałem policjantów komórek ruchu drogowego wspieranych przez przedstawicieli innych służb i instytucji. Przede wszystkim funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego w czwartek (03.04.2025) na Warmii i Mazurach przeprowadzono wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Jest to już kolejna edycja tej akcji w naszym województwie w tym roku i zapewne nie ostatnia. Jak jest to ważna inicjatywa pokazało ostatnie tragiczne w skutakch wydarzenie na przejeździe kolejowym w naszym regionie. Zaledwie kilka dni po przeprowadzonych działaniach w marcu, doszło do tragicznego zdarzenia na przejeździe kolejowym w powiecie iławskim, w którym zginęły dwie osoby.

Policyjne działania zostały przeprowadzone wspólnie z przedstawicielami innych służb i instytucji, w tym straży leśnej, straży miejskiej, ale przede wszystkim przy wsparciu Straży Ochrony Kolei. Cel jest ten sam: uzmysłowienie uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących prawidłowego przejeżdżania czy przechodzenia przez te miejsca. Lekceważenie znaku „STOP”, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami, wjeżdżanie na przejazd, kiedy sygnalizator wskazuje czerwone światło – to główne przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych z udziałem kierujących, pieszych czy rowerzystów. W trakcie działań wykorzystywane były m.in. bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony – dzięki czemu funkcjonariusze z ziemi i powietrza obserwowali zachowania uczestników ruchu drogowego oraz reagowali na wszelkie naruszenia przepisów prawa.

W trakcie czwartkowych działań na Warmii i Mazurach w bezpośredniej okolicy przejazdów kolejowych policjanci skontrolowali 498 pojazdów i wylegitymowali w sumie 521 osób. Ujawnili 403 wykroczenia. W 290 przypadkcah zastosowali postępowanie madatowe, a w 14 sporządzili wnioski o ukaranie do sądów.

Spośród ujawnionych wykroczeń odnotowano, takie które dotyczyły :

  • 90 niestosowania się do znaku "STOP" przed przejazdem,
  • 15 naruszenia zakazu wjeżdżania/wchodzenia na przejazd kolejowy za sygnalizator przy nadawanym czerwonym sygnale ostrzegawczym, 
  • 2 naruszenia zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, 
  • 7 omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd kolejowy w sytuacji, w której wymagało to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Dodatkowo 2 z kontrolowanych kierowców okazało się być pod wpływem alkoholu.

Film KWP Olsztyn

Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
 
1x
    • Rozdziały
    • Opisy wyłączone, zaznaczone
    • Napisy wyłączone, zaznaczone

      Pobierz plik KWP Olsztyn (format mp4 - rozmiar 33.25 MB)

      W 2024 roku na terenie naszego województwa odnotowano 4 wypadki oraz 40 kolizji drogowych, w których zginęło 5 osób i 5 osób zostało rannych. Od początku tego roku doszło do 2 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 1 została ranna. Ponadto policjanci byli wzywani do 5 kolizji drogowych.

      Podczas działań skupiono się na kontroli rejonów przejazdów kolejowych. Przypominamy!

      • niestosowanie się do znaku B-20 „STOP – mandat karny w kwocie 300 złotych oraz 8 punktów:
      • zlekceważenie sygnalizatora wskazującego czerwone światło na przejeździe kolejowym – mandat karny w kwocie 2000 złotych i 15 punktów;
      • próba ominięcia zamykających się zapór kolejowych oraz wjazd na przejazd kolejowy – mandat karny w kwocie 2000 złotych oraz 15 punktów.

      Pamiętajmy, że zlekceważenie przepisów podczas przejeżdżania przez przejazd kolejowy, to złamanie prawa, a przede wszystkim prosta droga do tragedii. Żaden samochód – nawet ciężarowy – a tym bardziej motocyklista, rowerzysta czy pieszy – nie ma szans w zdarzeniu z rozpędzonym pociągiem. Czasami nasz pośpiesz może kosztować nasze życie i naszych bliskich!

      Jak zgłaszać zdarzenie mające miejsce na obszarze kolejowym? Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo przygotowanego przez naszego kolegę z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie podkom. Tomasz Zielińskiego:

      Film przejazd_kolejowy.mp4

      Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
      Aktualny czas 0:00
      Czas trwania -:-
      Załadowany: 0%
      Typ strumienia NA ŻYWO
      Pozostały czas -:-
       
      1x
        • Rozdziały
        • Opisy wyłączone, zaznaczone
        • Napisy wyłączone, zaznaczone

          Pobierz plik przejazd_kolejowy.mp4 (format mp4 - rozmiar 38.33 MB)

          Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy na Warmii i Mazurach”:

          KPP w Działdowie

          KPP w Ostródzie

          KPP w Szczytnie

          Powrót na górę strony