Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za bezpodstawne wezwanie policji odpowiedzą przed sądem

Bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych i blokowanie numeru alarmowego jest nie tylko wykroczeniem, ale też wyjątkową bezmyślnością. Z numeru 112 należy korzystać z rozwagą, ponieważ jest on narzędziem służącym do ratowania zdrowia i życia oraz mienia. Niestety nadal nie wszyscy o tym pamiętają. Dlatego policjanci nie mają pobłażania wobec tych, którzy lekceważą te zasady. Przekonało się o tym dwoje mieszkańców powiatu iławskiego, którzy zgłosili nieprawdziwe interwencje.

Numer alarmowy 112 jest powszechnie znany. Wydawać by się mogło, że każdy wie, iż należy go wybierać tylko i wyłącznie z określonym przeznaczeniem – w sytuacjach zagrażających życiu, zdrowiu, czy mieniu. Niestety, policyjna praktyka dowodzi, że wciąż spotykamy się z bezmyślnymi zachowaniami mieszkańców, którzy niepotrzebnie angażują służby.

Do takiego zdarzenia doszło w miniony piątek (28.03.2025 r.) po godzinie 14:00. Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o kradzieży pieniędzy. Na miejsce pojechali funkcjonariusze. Jak się okazało, zgłaszający znajdował się pod działaniem alkoholu. Oświadczył, że znajoma nie chce ich wpuścić na działkę. Kiedy policjanci zapytali się go o kradzież pieniędzy, mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, komu miała zostać skradziona gotówka i kiedy miało dojść do zdarzenia.

W niedzielę (30.03.2025 r.) kilka minut przed godziną 23:00 policjanci zostali poinformowani o kobiecie, która wzięła tabletki i źle się poczuła. Na miejscu policjanci zastali już zespół karetki pogotowia. Okazało się, że kiedy przyjechali ratownicy, kobieta otworzyła drzwi i powiedziała, iż nie odpowiadają jej ratownicy, po czym dodała, że nie potrzebuje pomocy i zamknęła drzwi. Ratownicy oświadczyli policjantom, że mieszkanka gminy Susz nie potrzebuje pomocy i jest to wezwanie bezpodstawne. Dodali, że to kolejna taka sytuacja.
Policjanci w obu przypadkach sporządzili wnioski do sądu o ukaranie. Teraz mieszkańcy powiatu iławskiego ze swojego nierozsądnego zachowania odpowiedzą przed sądem.
Pamiętaj! Korzystaj z numeru alarmowego 112 odpowiedzialnie! Gdy zgłaszasz zdarzenia, które nie są alarmowe, w tym samym czasie ktoś inny może potrzebować pomocy. Numer alarmowy 112 ratuje życie! Nie dzwoń bez potrzeby!

 

Powrót na górę strony