Podejmij wyzwanie! Zostań policyjnym kontrterrorystą
Trwa postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów do służby w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Olsztynie na stanowiska w Sekcji Bojowej i Sekcji Minersko-Pirotechnicznej. Ponadprzeciętna sprawność fizyczna, bardzo dobry stan zdrowia, wysoka odporność na sytuacje stresowe, umiejętność pracy w zespole i szybkiej adaptacji do nagłych zmian - to cechy, które musi posiadać każdy policyjny kontrterrorysta. Nie każdy się do tego nadaje, ale każdy kto czuje się na siłach, może spróbować dołączyć do SPKP w Olsztynie.
Do zadań policyjnych kontrterrorystów należy zatrzymywanie groźnych przestępców, odbijanie zakładników, ale przede wszystkim ratowanie ludzi. Służba w pododdziale kontrterrorystycznym nie należy do kategorii z tych łatwych. To setki godzin treningów i szkoleń, podczas których funkcjonariusze do perfekcji opanowują taktykę działań, sztuki walki wręcz, strzelanie, nurkowanie, skoki spadochronowe, ratownictwo wysokościowe, ochronę osób, czy działania z materiałami i urządzeniami wybuchowymi. To nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji i doskonalenie umiejętności. To działanie w sytuacjach podwyższonego ryzyka. To zatrzymywanie najgroźniejszych przestępców, bardzo często uzbrojonych i stanowiących zagrożenie dla innych osób. Ale to również służba w oddziale, w którym jego członkowie muszą być ze sobą zżyci i w którym pójdą za sobą w ogień walki.
SPKP w Olsztynie
Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Olsztynie jest jednostką organizacyjną Policji służby kontrterrorystycznej, podległą bezpośrednio Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie. SPKP wykonuje zadania na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, ale często również poza nim. W skład pododdziału wchodzą dwie sekcje bojowe oraz jedna minersko-pirotechniczna, a ich początek sięga 1992 roku, gdy powołano Grupę Specjalną Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, w skład której wchodziła Drużyna Specjalna Oddziału Prewencji w Olsztynie.
Przez cały rok trwa nabór do Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie.
Dwie drogi rekrutacji
Do służby w SPKP w Olsztynie można dostać się na dwa sposoby. Istnieje zarówno ścieżka rekrutacji dla funkcjonariuszy już pełniących służbę w Policji, jak i tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z policyjnym mundurem, właśnie od służby jako kontrterrorysta.
Proces rekrutacji funkcjonariuszy Policji
Czynni w służbie funkcjonariusze, którzy chcieli by podjąć służbę w SPKP w Olsztynie muszą przejść pięć etapów rekrutacji.
I ETAP
Zainteresowani kandydaci proszeni są o kontakt z sekretariatem SPKP w Olsztynie pod numerem telefonu: +48 47 731 40 38 w celu umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną z Dowódcą SPKP lub osobą przez niego wyznaczoną. Na rozmowie kandydat składa kwestionariusz osobowy oraz wyznaczana jest data wstępnego testu sprawności fizycznej.
Dowódca SPKP zastrzega sobie dalszy kontakt z wybranymi kandydatami, którzy pozytywnie przejdą wstępną weryfikację.
II ETAP
Wstępny test sprawności fizycznej składający się z ośmiu prób wytrzymałościowo-siłowych w tym: bieg i pływanie na czas, siłownia.
III ETAP
Badania psychologiczne określające zdolności do służby w jednostce kontrterrorystycznej.
IV ETAP
Test sprawności fizycznej w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.
V ETAP
Wojewódzka Komisja Lekarska MSWiA w Olsztynie określająca zdolności do służby w jednostce kontrterrorystycznej.
Rekrutacja osób niebędących policjantami
Osoby, które chciały by rozpocząć służbę w policji w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Olsztynie muszą m.in. złożyć podanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie o przyjęcie do służby w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Olsztynie oraz spełnić wymagania o których mowa jest w ogłoszeniu dostępnym w załączniku do tej strony i na stronie
KTO MOŻE PEŁNIĆ SŁUŻBĘ W POLICJI?
- obywatel polski o nieposzlakowanej opinii,
- który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystający z pełni praw publicznych,
- posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
- dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Więcej na temat zasad doboru do Policji można przeczytać na stronie:
(tm)
Pliki do pobrania
-
Ogłoszenie o rekrutacji do SPKP w Olsztynie
3.42 MBOgłoszenie o rekrutacji do SPKP w Olsztynie