„Bezpieczny przejazd kolejowy” na Warmii i Mazurach
Zignorowanie przepisów prawa, lekkomyślność czy pośpiech uczestników dróg na przejazdach kolejowo-drogowych – to czynniki, które mogą doprowadzić do tragedii. Odpowiedzą na minimalizację niebezpiecznych zdarzeń w tym miejscach są wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Policjanci komórek ruchu drogowego wspierani przez przedstawicieli innych służb i instytucji sprawdzali jak uczestnicy ruchu drogowego wywiązywali się ze swoich obowiązków w rejonach wybranych przejazdów kolejowych.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, we wtorek (18.03.2025) na Warmii i Mazurach przeprowadzono wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Niestety jak pokazują dane statystyczne, zauważalny jest wzrost zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2024 roku na terenie naszego województwa odnotowano 4 wypadki oraz 40 kolizji drogowych, w których zginęło 5 osób i 5 osób zostało rannych. Z kolei w 2023 roku doszło do 1 wypadku i 26 kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych, w których rannych została 1 osoba. Nikt nie zginął. W ubiegłym roku do najtragiczniejszego wypadku doszło na początku listopada (03.11.2025) na terenie powiatu piskiego, w którym zginęło aż 5 osób.
Podczas działań skupiono się na kontroli rejonów przejazdów kolejowych zarówno tych „niestrzeżonych” jak i „strzeżonych”. Ich celem było uzmysłowienie uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących prawidłowego przejeżdżania czy przechodzenia przez te miejsca. Lekceważenie znaku „STOP”, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami, wjeżdżanie na przejazd, kiedy sygnalizator wskazuje czerwone światło – to główne przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych z udziałem kierujących, pieszych czy rowerzystów.
Podczas prowadzonych działań policjantów z komórek ruchu drogowego wspierani funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, a także innych służb i instytucji. Wykorzystywane były m.in. bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony – dzięki czemu funkcjonariusze z ziemi i powietrza obserwowali zachowania uczestników ruchu drogowego oraz reagowali na wszelkie naruszenia przepisów prawa.
Tylko w ciągu jednego dnia skontrolowano 518 pojazdów. Stwierdzono łącznie 288 wykroczeń, z czego w 187 przypadkach interwencje zakończyły się postępowaniem mandatowym oraz w 6 przypadkach skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Policjanci stwierdzili 75 wykroczeń dotyczących niestosowania się do znaku B-20 „Stop” oraz 19 naruszeń zakazu wjeżdżania czy wchodzenia na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym. Do pozostałych ujawnionych wykroczeń należało naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd czy naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
Przypominamy!
• niestosowanie się do znaku B-20 „STOP" – mandat karny w kwocie 300 złotych oraz 8 punktów:
• zlekceważenie sygnalizatora wskazującego czerwone światło na przejeździe kolejowym – mandat karny w kwocie 2000 złotych i 15 punktów;
• próba ominięcia zamykających się zapór kolejowych oraz wjazd na przejazd kolejowy – mandat karny w kwocie 2000 złotych oraz 15 punktów.
Pamiętajmy, że zlekceważenie przepisów podczas przejeżdżania przez przejazd kolejowy, to nie tylko złamanie prawa, a przede wszystkim prosta droga do tragedii. Żaden samochód – nawet ciężarowy – a tym bardziej motocyklista, rowerzysta czy pieszy – nie ma szans w zdarzeniu z rozpędzonym pociągiem. Czasami nasz pośpiesz może kosztować nasze życie i życie naszych bliskich!
Jak zgłaszać zdarzenie mające miejsce na obszarze kolejowym? Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo przygotowanego przez naszego kolegę z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie podkom. Tomasz Zielińskiego:
Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy na Warmii i Mazurach”:
KPP w Bartoszycach
KPP w Braniewie
KPP w Działdowie
„Bezpieczny przejazd” wspólne działania Policji i SOK
KPP w Ełku
„Bezpieczny przejazd kolejowy” w powiecie ełckim
KPP w Iławie
"Bezpieczny przejazd" wspólnie z policjantami
KPP w Nidzicy
KMP w OIsztynie
KPP w Ostródzie
„Bezpieczny przejazd kolejowy” – działania kontrolno-prewencyjne na terenie powiatu
KPP w Pisz
KPP w Szczytnie
Podsumowanie działań „Bezpieczny przejazd kolejowy” na terenie powiatu szczycieńskiego