Wspólne działania, lepsza skuteczność – szkolenie psów służbowych w Gronowie
W Oddziale Celnym w Gronowie odbyło się wspólne szkolenie kynologiczne funkcjonariuszy Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Celem wydarzenia jest doskonalenie umiejętności psów służbowych oraz wymiana doświadczeń między służbami.
We wtorek (25.02.2025 r.) w Oddziale Celnym w Gronowie odbyło się szkolenie kynologiczne, w którym wzięli udział przewodnicy psów służbowych z Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Program obejmował ćwiczenia praktyczne, podczas których czworonożni funkcjonariusze doskonalili swoje umiejętności w wykrywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych.
W ćwiczeniach podwyższających kompetencje brało udział 9 policjantów oraz 8 funkcjonariuszy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.
Do szkolenia została wykorzystana infrastruktura przejścia granicznego w OC w Gronowie: pomieszczenia biurowe, budynek kontroli szczegółowej i budynek RTG, a także zajęte pojazdy przystosowane do przemytu.
Przewodnicy podczas szkolenia wykonywali pozorowane scenki, które w przyszłości na swojej drodze mogą napotkać ze swoim czworonożnym partnerem. Na szkoleniu funkcjonariusze z psami realizowali ćwiczenia dotyczące wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych, tytoniu oraz waluty. Ćwiczyli ogólne posłuszeństwo psów, jak również obezwładnienie i zatrzymanie pozoranta posiadającego broń palną.
Policyjny pies jest nieoceniony w wyszukiwaniu zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich. Jego nos jest niezwykle czułym „urządzeniem” potrafiącym wyłapać nawet bardzo delikatne zapachy. To również zaufany partner w służbie patrolowej. Jednak warunkiem sukcesu jest świetnie wyszkolony i zgrany duet - przewodnik i pies służbowy. Szkolenia przewodników i ich podopiecznych prowadzone są cyklicznie. Poprzez tego typu ćwiczenia doskonali się nabyte umiejętności policyjnych czworonogów oraz utrzymuje ich sprawność fizyczną. Więź, jaka rodzi się między przewodnikiem a jego psim partnerem podczas szkoleń, spacerów, treningów czy też zabawy decyduje o skuteczności ich wspólnych działań.
Jak podkreślił kom. Jacek Gabrusewicz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Koordynator psów służbowych garnizonu warmińsko-mazurskiego:
„Wspólne szkolenia to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i doskonalenia umiejętności zarówno przewodników, jak i ich psów. Dzięki takim inicjatywom nasze czworonożne zespoły są jeszcze lepiej przygotowane do wykrywania substancji zabronionych i wspierania działań służb. To realny wkład w poprawę bezpieczeństwa i skuteczności naszej pracy”.
(kh)
Film szkolenie.mp4
This is a modal window.
Pobierz plik szkolenie.mp4 (format mp4 - rozmiar 47.41 MB)