Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Pilnujmy swoich telefonów, a jeśli taki znajdziemy – oddajmy go do biura rzeczy znalezionych

Ostródzcy policjanci często przyjmują zawiadomienia o kradzieży telefonów komórkowych. Bardzo często zdarza się, że pokrzywdzeni stracili swój sprzęt w wyniku swojej nieuwagi, zostawiając telefon na chwilę na stoliku przy barze lub na kocu nad wodą. Funkcjonariusze, żeby ograniczyć takie przypadki apelują by pilnować swoich rzeczy, a w przypadku gdy taki znajdziemy, przekazać go do biura rzeczy znalezionych.

W związku z częstymi zgłoszeniami kradzieży bądź zagubienia telefonów komórkowych policjanci apelują, by nie pozostawiać poza zasięgiem wzroku tego rodzaju sprzętu. Okazję do kradzieży bardzo często sprawia sam poszkodowany, najczęściej poprzez pozostawienie swojego mienia bez nadzoru.

  • Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie kiedy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy czy w autobusie.
  • Staraj się nosić telefon w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich. Nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni. To zachęca złodziei do jego kradzieży.
  • Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi.
  • Pamiętaj, że chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
  • Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, szpital itp., ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.
  • Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie, na stoliku w pubie, w biurku lub torebce w pracy, czy w kurtce w szatni.
  • Zastanów się, czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażaniem ucznia idącego do szkoły!
  • Rozważ też czy nie warto skorzystać z dostępnej już w wielu telefonach usługi typu - "Gdzie jest dziecko" - jeśli nasza pociecha zgubi telefon, jest duża szansa na jego odnalezienie.
  • Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej swojego operatora, który zablokuje konto. Zgłoś się także do najbliższej jednostki Policji.

Wskazówki te dotyczą właścicieli telefonów, jednak nie tylko przez ich roztargnienie dochodzi do kradzieży telefonów. Przyczyniają się do tego także ci, którzy kupują przedmioty pochodzące z kradzieży. Nie mają świadomości, że korzystając z tzw. „okazji” mogą stać się „paserami”, czyli sprawcami przestępstwa. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.

To, że, korzystający z „okazji” mogą stać się przestępcami nie jest jedyną konsekwencją, jaką mogą ponieść w wyniku swojego działania. Osoby te, prędzej czy później stracą zakupione telefony, kiedy okaże się (podczas legitymowania czy kontroli drogowej), że pochodzą z przestępstwa.

Zabronione jest również „zatrzymanie dla siebie” znalezionego telefonu. Jeśli nie przyniesiemy go do biura rzeczy znalezionych znajdujących się w starostwie powiatowym narażamy się na odpowiedzialność. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lutego 2015 roku „O rzeczach znalezionych”, każdy, kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta). Kto tego nie zrobi popełnia wykroczenie zagrożone karą grzywny.

(BB)

Powrót na górę strony