Od tragedii uchronił ich telefon świadka i interwencja policjantów
Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. To hasło powinno przyświecać każdemu z nas. Mężczyzna, który zauważył pieszego idącego bez butów jedną z dróg w gminie Iława, natychmiast o wszystkim poinformował policjantów. Dzięki jego reakcji 38-latek cały i zdrowy, wrócił do domu.
W piątek (20.12.2024 r.) po godzinie 14:00 do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił mężczyzna. Powiedział, że jedną z dróg w gminie Iława idzie mężczyzna bez butów. Funkcjonariusze pojechali we wskazanym kierunku gdzie zastali 38-latka. W trakcie rozmowy mieszkaniec Iławy bardzo źle się poczuł i upadł na ziemię. Na miejsce natychmiast przyjechali ratownicy medyczni. Na szczęście 38-latkowi nic poważnego się nie stało. Mężczyzna po udzieleniu pomocy przez ratowników został odwieziony do domu i przekazany pod opiekę mamie.
W niedzielę (22.12.2024 r.) kilka minut po 17:00 do oficera dyżurnego zadzwonił kolejny zaniepokojony mieszkaniec Iławy. Oświadczył, że jedną z ulic w mieście idzie mężczyzna ubrany w samą koszulkę i majtki. Na miejsce przybył patrol policji, jak również zespół karetki pogotowia, który zabrał mężczyznę do szpitala.
W poniedziałek (23.12.2024 r.) kilka minut po godzinie 23:00 suscy policjanci jadąc jedną z dróg w gminie zauważyli mężczyznę siedzącego na chodniku. Funkcjonariusze natychmiast się zatrzymali, aby zobaczyć, czy nie potrzebuje on pomocy. 64-latek oświadczył im, że wraca do domu, ale zmęczył się i postanowił chwilę odpocząć. Z uwagi na warunki atmosferyczne jak i późną porę oraz brak odblasków, funkcjonariusze zawieźli mężczyznę do domu.
Dzięki czujności świadków oraz pomocy policjantów mężczyznom nic poważnego się nie stało.
Nie bądźmy obojętni na losy osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących pomocy. Szczególnie o tej porze roku informujmy służby o niepokojących nas sytuacjach czy miejscach przebywania osób bezdomnych. Reagujmy, gdy widzimy osoby leżące na chodnikach, trawnikach, samotnie przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod silnym działaniem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie, nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.
Pamiętajmy również, że istnieje możliwość poinformowania policjantów o takim miejscu za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kiedy wejdziemy w tą aplikację należy kliknąć zakładkę bezdomność, a następnie w opisie przekazać informację na temat miejsca przebywania tych osób. W taki prosty sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc, o których możemy nie wiedzieć, a tym samym zapobiec zagrożeniu jakie mogą spotkać osoby bezdomne będące w kryzysie i udzielić im pomocy.
(jk/rj)