Surowy mandat karny za bezpodstawne wezwanie służb
Niestety pomimo tego, że każdy z nas powinien doskonale znać cel zastosowania numeru alarmowego, to policyjna praktyka dowodzi, że w społeczności wciąż spotykamy się z bezmyślnymi zachowaniami ludzi, którzy niepotrzebnie angażują służby. Policjanci wzywani są do różnych interwencji, ale niestety w niektórych przypadkach ich pomoc nie jest potrzebna. Dlatego każdorazowo osoby wzywające bezpodstawnie służby, ponoszą konsekwencje swojego zachowania.
W środę (18.12) po godzinie 23:00 oficer dyżurny braniewskiej jednostki policji otrzymał niepokojące zgłoszenie. Mężczyzna zawiadomił, że przed jego domem jest kilku mężczyzn, którzy chcą go pobić. Policyjny patrol niezwłocznie pojechał pod wskazany adres interwencji – do jednej z miejscowości w gminie Pieniężno. Na miejscu funkcjonariusze zastali 52-letniego mężczyznę, znajdującego się pod działaniem alkoholu. Twierdził, że pił alkohol z kolegą w swoim mieszkaniu i później posprzeczał się z nim. Nie potrafił logicznie wyjaśnić powodu wezwania policyjnego patrolu. Pod wskazanym adresem panowała cisza i spokój, nie było żadnych mężczyzn, którzy mieliby mu zagrażać. Policjanci nałożyli na nieodpowiedzialnego zgłaszającego mandat karny w kwocie 500 złotych za popełnione wykroczenie.
Ta sytuacja jest kolejnym przykładem bezmyślnego zachowania ze strony osoby zgłaszającej. Zanim zadzwonimy pod numer alarmowy 112, warto zastanowić się, czy nasza sytuacja wymaga interwencji służb ratunkowych. Bezpodstawne wezwania służb ratunkowych generują działania, które mogłyby być wykorzystane w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
Przypominamy, że numer alarmowy 112 powinien być wybierany tylko w nagłych przypadkach. Pamiętajmy, że bezpodstawnie powiadamiając służby ratunkowe, narażamy na realne niebezpieczeństwo osoby, które w tym momencie mogą potrzebować pilnej pomocy.
Numer telefoniczny 112 to numer alarmowy i należy z niego korzystać z rozwagą, ponieważ jest on narzędziem służącym do ratowania mienia, zdrowia i życia.
(jr/aj)