Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lidzbark Warm.: Zamiast mandatu karnego przyspieszony kurs resuscytacji

W ramach działań „Szanuj Życie! Zwolnij!” policjanci z lidzbarskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami lidzbarskiej straży pożarnej zorganizowali przedsięwzięcie skierowane wobec kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Zamiast mandatu kierowcom łamiącym przepisy policjanci proponowali przyspieszony kurs resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Dziś między godziną 9:00 a 11:00 w ramach wspólnych działań „Szanuj Życie! Zwolnij!” lidzbarscy policjanci i funkcjonariusze Straży Pożarnej zorganizowali akcję edukacyjną adresowaną do kierowców, którzy w terenie zabudowanym przekraczali dozwolona prędkość. W zamian za odstąpienie od nałożenia mandatu karnego za przekroczenie prędkości, kierujący musiał zaliczyć test resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Na miejscu obok patrolu ruchu drogowego cennych wskazówek udzielali ratownicy z lidzbarskiej straży pożarnej, którzy w specjalnie przygotowanym namiocie przeprowadzali szkolenie na fantomach.

Podczas 2-godzinnej akcji kilkunastu kierujących, skorzystało z tej wyjątkowej amnestii i przeszło kurs reanimacji. W jednym przypadku kierujący, który przekroczył dozwoloną prędkość o 33 km/h wolał przyjąć mandat i odmówił udziału w szkoleniu. W jednym przypadku kierujący, mieszkaniec województwa podlaskiego, który przekroczył dozwoloną prędkość, nie posiadał uprawnień do kierowania.

  • Wynik jednego z pomiarów
  • Ćwiczenia na fantomie
  • Dzialania Szanuj Życie! Zwolnij
  • Dzialania Szanuj Życie! Zwolnij
  • Dzialania Szanuj Życie! Zwolnij
  • Policjanci podczas działań Szanuj Życie! Zwolnij
  • Policjanci podczas działań Szanuj Życie! Zwolnij
  • Szanuj Życie! Zwolnij
  • Uczestnik akcji Szanuj Życie! Zwolnij

Policjanci apelują, nie bójmy się pomagać! Większość z nas przynajmniej raz w życiu odbyła kurs pierwszej pomocy. Bardzo często zdarza się jednak , że nie wiemy jak zastosować tę wiedzę w praktyce, co potwierdziła dzisiejsza akcja. Większość uczestników miała problemy z podjęciem akcji ratunkowej na fantomie. Osoby przyznawały, że na takie zachowanie wpływa na pewno strach przed podjęciem akcji ratunkowej, a konkretnie, że wyrządzimy krzywdę poszkodowanemu. W nagłej sytuacji ograniczamy się do wezwania służb ratowniczych, nie podejmując działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanemu.

(MK)

Powrót na górę strony