Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

,,Kierowca’’ przyjechał do komendy samochodem, celem usłyszenia zarzutu kierowania bez uprawnień

Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień jest poważnym wykroczeniem w ruchu drogowym. Sprawcę czekają surowe konsekwencje. Każdorazowo sprawa kierowana jest do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł. i orzec nawet 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Wezwanie do ostródzkiej jednostki policji uzyskał mężczyzna, który uprzednio został zatrzymany bez uprawnień. Do komendy – stawił się, przyjeżdżając samochodem.

Pod koniec listopada br. patrol ostródzkiej jednostki policji zatrzymał do kontroli kierującego bmw. Okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. W środę (04.12.2024 r.) mężczyzna miał stawić się na wezwanie do komendy.

Tego dnia policjanci Zespołu ds. Wykroczeń na parkingu jednego ze sklepów mieszczących się w pobliżu ostródzkiej komendy zauważyli pojazd, który początkowo jako model pojazdu przykuł ich uwagę. Podczas gdy kierujący wysiadał z osobówki, funkcjonariusze byli przekonani, że to właśnie ten mężczyzna ma udać się na przesłuchanie do policjantów w sprawie popełnionego kilka dni wcześniej wykroczenia tj. jazdy bez uprawnień.

Spostrzegawczość mundurowych nie zawiodła. 21-letni mężczyzna po zaproszeniu do budynku komendy, usłyszał już nie jeden, a dwa zarzuty kierowania pojazdem pomimo braku uprawnień do kierowania.

Policjanci apelują!

Osoba wsiadająca za kierownicę pojazdu bez wymaganych uprawnień stwarza zagrożenia dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jakie są konsekwencje tak nieodpowiedzialnego postępowania?

Kierowca, który nie jest uprawniony do kierowania pojazdem mechanicznym, a spowodował zdarzenie drogowe w konsekwencji, jest obciążany kosztami odszkodowania za wyrządzone szkody.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant obligatoryjnie kieruje wniosek o ukaranie do sądu wobec osoby, która zdecydowała się kierować pojazdem bez wymaganych uprawnień.

Sąd rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę nawet do 30.000 złotych. Obligatoryjnie orzeka również środek w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy nawet do 3 lat.

W przypadku dalszego niestosowania się do orzeczenia sądu kara może wzrosnąć nawet do 5 lat pozbawienia wolności i wydłużenia zakazu prowadzenia pojazdami do lat 15.

(pś/aj)

 

Powrót na górę strony