Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust zaatakował kolejny raz, ale nidzicka seniorka nie uwierzyła w jego historię!

89-letnia seniorka wykazała się czujnością i nie dała się oszukać! „Fałszywa wnuczka” działając pod legendą „na wypadek”, chciała wyłudzić od seniorki 100 000 zł. Kobieta, podejrzewając, że może to być próba oszustwa, nauczona doświadczeniem – bo już w przeszłości straciła w ten sposób pieniądze - najpierw zatelefonowała do córki, a ta o całej sytuacji powiadomiła Policję.

Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Przestępcy działają m.in. metodą „na policjanta”, „na pracownika banku” czy „na wnuczka”. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie seniorów przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Dlatego też, policjanci podczas spotkań profilaktycznych przestrzegają osoby starsze przed metodami stosowanymi przez oszustów i wskazują, jak postępować, gdy ktoś w rozmowie telefonicznej będzie chciał wyłudzić od nich pieniądze. Nidziccy funkcjonariusze odnotowali kolejną sytuację w naszym powiecie, która pokazuje, że działania na rzecz podnoszenia świadomości seniorów mają sens i przynoszą rezultaty.

W sobotę (30.11.2024 r.) nidziccy policjanci otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa. Kobieta, podając się za wnuczkę, próbowała wprowadzić w błąd 89-letnią mieszkankę Nidzicy i przejąć zgromadzone przez seniorkę oszczędności. W trakcie rozmowy „fałszywa wnuczka” działając pod legendą uniknięcia przez nią odpowiedzialności karnej za spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego usiłowała wyłudzić od mieszkanki Nidzicy 100 000 zł, które ta miała przekazać innej osobie. 89-latka zachowała czujność i mając na uwadze fakt, że w przeszłości została już w ten sposób oszukana, tym razem nie uwierzyła w historię przestępcy i o całej sytuacji poinformowała córkę, a ta zgłosiła sprawę na Policję.

Pamiętajmy!

Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;

nigdy nie podawaj swoich danych - wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła;

jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym, spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce;

funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na żadne konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych;

niech oszustwa będą tematem Waszych rozmów podczas spotkań.

(ap/kh)

Powrót na górę strony