Aktualności

Identyfikacja i praca z osobami z grup wrażliwych

W auli Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie odbyło się szkolenie pt. „Identyfikacja i praca z osobami z grup wrażliwych”, w którym uczestniczyli policjanci oraz pracownicy Policji z garnizonu warmińsko-mazurskiego. Wydarzenie skierowane było do osób realizujących zadania w zakresie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

W czwartek 21 listopada 2024 roku W auli Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie odbyło się szkolenie pt. „Identyfikacja i praca z osobami z grup wrażliwych”, w którym uczestniczyli policjanci oraz pracownicy Policji z garnizonu warmińsko-mazurskiego. Wydarzenie skierowane było do osób realizujących zadania w zakresie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Spotkanie otworzyła podinsp. Dorota Rak Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka, która podkreśliła znaczenie dotychczasowej współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie z Międzynarodową Organizacją do Spraw Migracji (IOM). W krótkim wystąpieniu wyjaśniła rolę IOM w kontekście wsparcia migrantów oraz ich ochrony, a także serdecznie powitała prowadzącą zajęcia Panią Joannę Wasilewską  psycholog, trenerkę, przedstawicielkę tej organizacji, dziękując jej za przyjęcie zaproszenia i chęć podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Szkolenie zostało sfinansowane z środków amerykańskiego programu rządowego PRM  (Bureau of Population, Refugees and Migration). Jego celem było zapoznanie uczestników z metodami identyfikacji i pracy z osobami z grup wrażliwych takimi jak, osoby doświadczające przemocy fizycznej i psychicznej, ofiary tortur i handlu ludźmi, osoby z niepełnosprawnościami czy zaburzeniami psychicznymi.
W trakcie warsztatów omówiono kluczowe kwestie m.in. potrzeby osób z grup wrażliwych, rodzaje pomocy i wsparcia, schematy pracy z tymi grupami, mechanizmy stresu pourazowego. Spotkanie miało charakter praktyczny – uczestnicy analizowali kazusy i brali udział w dyskusjach, co pozwoliło na wymianę doświadczeń oraz rozwijanie umiejętności. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem uczestników, którzy docenili możliwość zdobycia nowej wiedzy oraz narzędzi do pracy z osobami wymagającymi szczególnych potrzeb.
Szkolenie to kolejny krok na rzecz poprawy dostępności i jakości wsparcia dla osób z grup wrażliwych, a także wzmocnienia kompetencji funkcjonariuszy i pracowników Policji w garnizonie warmińsko-mazurskim.

(dr/rj)

 

 

  • Funkcjonariusze podczas szkolenia
  • Funkcjonariusze podczas szkolenia
  • Funkcjonariusze podczas szkolenia
  • Funkcjonariusze podczas szkolenia
  • Funkcjonariusze podczas szkolenia
  • Funkcjonariusze podczas szkolenia
Powrót na górę strony