Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: 38-latek odpowiedzialny za odcięcie 25 metrów przewodu zasilającego sygnalizator trafił do zakładu karnego

Iławscy policjanci zatrzymali 38–letniego mieszkańca Iławy, poszukiwanego na podstawie zarządzenia ustalenia miejsca pobytu i osadzenia w zakładzie karnym wydanego przez Sąd Rejonowy w Iławie. Mężczyzna nie stawił się w areszcie śledczym w wyznaczonym terminie i ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Dzięki policjantom - bezskutecznie.

Iławscy policjanci zatrzymali 38-latka, który unikał wymiaru sprawiedliwości i nie stawiał się do aresztu. Mężczyznza jest odpowiedzialny za odcięcie 25 metrów przewodu zasilającego sygnalizator wjazdowy powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii.

Po ty jak policjanci ustalili gdzie obcnie może przebywać 38-latek i pojechali pod wytypowany adres z budynku wyszedł poszukiwany 38–latek. Tym razem mężczyzna nie zdążył się ukryć przed policjantami. Zaskoczonemu widokiem policjantów mężczyźnie funkcjonariusze wyjaśnili, że jest zatrzymany na podstawie zarządzenia ustalenia miejsca pobytu i osadzenia w zakładzie karnym.
38-latek trafił do aresztu, gdzie spędzi najbliższe 14 miesięcy.

Czy wiesz, że...

Zgodnie z art. 254a kodeksu karnego, każdy kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej lub trolejbusowej, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Powyższy przepis wszedł w życie 12 listopada 2011 roku, a jego stworzenie było związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w trakcie odbywającego się w Polsce Turieju Finałowego EURO 2012. Wskutek czynów opisanych w art. 254a KK dochodzi nie tylko do uszczerbku w majątku właściciela, lecz także do znacznych utrudnień dla ludności, użytkującej sieć lub linię. Zabór szyn albo trakcji elektrycznej oznacza perturbacje i opóźnienia w ruchu pociągów, niemożność dotarcia do pracy lub do domu dla wielu osób lub istotne opóźnienie w tym zakresie, konieczność zapewnienia tym osobom zastępczej komunikacji. Zabór okablowania telekomunikacyjnego wiąże się niejednokrotnie, zwłaszcza dla osób starszych i chorych, z niemożnością nawiązania kontaktu telefonicznego z rodziną, pogotowiem ratunkowym czy strażą pożarną. Dotkliwe są również skutki uszkodzeń i zaboru elementów instalacji zapewniających zaspokojenie elementarnych potrzeb — dostępu do wody pitnej, prądu, gazu, ciepła, czy też odprowadzania ścieków, zwłaszcza jeżeli dotykają nieraz bardzo licznych zbiorowości lokalnych, korzystających z uszkodzonej infrastruktury.

(JK/TM)

Powrót na górę strony