Łosie nie noszą odblasków ...
Województwo warmińsko-mazurskie bogate jest w lasy. Niestety drogi wędrówek ich mieszkańców bardzo często przecinają się z drogami, po których poruszają się pojazdy. Okres jesieni jest czasem, kiedy do spotkań ze zwierzyną może dochodzić częściej. Spłoszone zwierzę nie zatrzyma się przed nadjeżdżającym pojazdem. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność na drogach poza obszarem zabudowanym, szczególnie na obszarach leśnych. Nigdy nie wiemy, czy z przydrożnych zarośli nie wyskoczy spłoszone zwierzę.
Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach leśnych oraz wiejskich. Okres jesienny to czas wzmożonej migracji dzikich zwierząt. Drogi zlokalizowane w rejonie pól i lasów utrudniają im bezpieczne przejście. W takich sytuacjach może dojść do zderzenia pojazdu ze zwierzęciem, które może skończyć się tragicznie także dla ludzi. Dziką zwierzynę możemy spotkać na drodze o każdej porze dnia i nocy. Wystraszone i spłoszone zwierzę potrafi nagle wbiec na jezdnię wprost pod samochód lub nawet go staranować. Zachowajmy ostrożność i bezpieczną prędkość, aby w przypadku pojawienia się na drodze dziko żyjącego zwierzęcia, móc w odpowiedniej chwili zahamować i uniknąć kolizji bądź wypadku. Tylko w tym roku w naszym województwie doszło do 8 wypadków z udziałem dzikich zwierząt, w których 10 osób zostało rannych. Policjanci odnotowali również 914 kolizji ze zwierzyną. W tym samym okresie w 2023 r. doszło do 18 takich wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 18 zostało rannych. Doszło również do blisko 1100 kolizji ze zwierzętami.
Tylko w ostatnim czasie na terenie naszego województwa doszło do kilku zdarzeń z udziałem zwierząt:
Mrągowo
Uwaga na trudne warunki na drogach!
Węgorzewo
Kolejna kolizja z udziałem dzikiego zwierzęcia. Apelujemy o ostrożność!
Ze względu na duże ryzyko zderzenia ze zwierzyną, zalecamy zmniejszenie naszej prędkości, która sprawi, że bedziemy mieli więcej czasu na reakcję oraz krótszą drogę hamowania.
Co zrobić gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny?
Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy.
Kolejnym krokiem będzie wezwanie Policji i przekazanie informacji o miejscu i okolicznościach zdarzenia.
Pamiętajmy, pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować. Nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny.
(rj)
Film Test_losia.mp4
Pobierz plik Test_losia.mp4 (format mp4 - rozmiar 21.22 MB)