Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Braniewo: ,,Ciociu nie denerwuj się, stała się straszna rzecz...''. Fałszywy bratanek próbował wyłudzić 35 tys. złotych. Policjanci ostrzegają przed oszustami!

Policjanci z Komendy Powiatowy Policji w Braniewie zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, szczególnie do osób starszych, o zwiększenie czujności w kontaktach z nieznajomymi.

Wczoraj w Braniewie 65-letnia kobieta mogła stracić 35 tys. zł. przez działanie oszusta. Nieznany mężczyzna zadzwonił do starszej osoby i podając się za jej bratanka poprosił o dużą sumę pieniędzy. Prośbę tłumaczył faktem, że spowodował wypadek i tylko ta kwota może go uchronić od odpowiedzialności karnej. Co więcej, ''bratanek'' twierdził, że pieniądze mają być łapówką dla funkcjonariusza, który zatuszuje całą sprawę. Niczego niepodejrzewająca kobieta zgodziła się i z pomocą osoby najbliższej zebrała całą potrzebną "bratankowi" sumę. Mężczyzna poinformował ją, że pieniądze musi dostarczyć do Elbląga, skąd przesyłka zostanie odebrana. Chwilę później kobieta była już w samochodzie, w drodze do wskazanego miejsca. Fałszywy bratanek ciągle wydzwaniał, przekazywał słuchawkę także drugiemu mężczyźnie podającemu się za funkcjonariusza. Na szczęście kobieta w tym samym czasie odebrała telefon od rodziny z informacją, że prawdziwemu krewnemu nic nie jest i żeby nie dawała nikomu żadnych pieniędzy. 65-latka wróciła do Braniewa i chwilę później poinformowała o wszystkim policjantów.

Jak najczęściej działa taki oszust?

Tłumaczy swojej ofierze, że z powodu choroby ma zachrypnięty, nieco zmieniony głos. Opowiada historię o nieszczęściu, które go spotkało. Twierdzi, że brał  udział w wypadku drogowym, w którym są ranni, został zatrzymany przez Policję i potrzebuje pomocy finansowej, żeby uniknąć kary albo nie stracić pracy. Oszust swoją opowieścią stara się wzbudzić u rozmówcy litość, współczucie i chęć pomocy. Taka osoba przez cały czas pozostaje w telefonicznym kontakcie ze starszą osobą, stara się uniemożliwić jej kontakt z prawdziwymi bliskimi. Często mu się udaje i starsi ludzie tracą oszczędności swojego życia.

Funkcjonariusze po raz kolejny przestrzegają przed oszustami. Jeżeli tylko w słuchawce telefonu usłyszycie Państwo taką lub podobnie brzmiącą historię, natychmiast powiadomcie Policję.

Kilka rad, jak ustrzec się przed oszustami:

  • nie spiesz się, daj sobie czas do namysłu
  • rozmawiaj z osobą podającą się za członka Twojej rodziny spokojnie, wypytując ją o szczegóły zdarzenia i nie podejmij natychmiastowej decyzji o pomocy i przekazaniu pieniędzy
  • daj sobie czas. Poproś, żeby rzekomy wnuczek/ bratanek zadzwonił za pół godziny
  • sprawdź, kto naprawdę dzwonił. Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim i sprawdź, czy osoba telefonująca jest tą, za którą się podaję. Takie działanie, oprócz uzyskania pewności, że mamy do czynienia z oszustem, pozwoli wspólnie zastanowić się co dalej zrobić
  • jak najszybciej poinformuj Policję

Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać, natychmiast powiadomcie o tym Policję. Zadzwońcie do nas na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112. Przekażcie oficerowi dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

To pozwoli policjantom szybko działać. Dodatkowo, jeśli powiadomicie Państwo o próbie oszustwa przed spotkaniem z odbiorcą pieniędzy, pozwoli to zatrzymać podejrzanego i na pewno uchroni często oszczędności całego życia przed utratą.

(JC/TM)

Powrót na górę strony