"Młodzież bez przemocy: Sz@nujmy się w sieci"
Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie zorganizowała debatę społeczną pn. „Młodzież bez przemocy: Sz@nujmy się w sieci.” Debata skierowana była między innymi do młodzieży na co dzień uczęszczającej do Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie.
W poniedziałek (7.10.2024r.) ostródzcy policjanci udali się z wizytą do Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie gdzie przeprowadzili debatę, podczas której dyskutowali z młodzieżą na temat wzajemnego szacunku, empatii i poszanowania w sieci. Całość przedsięwzięcia odbyła się pod hasłem przygotowanym przez funkcjonariuszki ostródzkiej jednostki st. sierż. Pauliny Śliwińskiej i st. sierż. Marty Jagiełło - Młodzież bez przemocy: Sz@nujmy się w sieci. Po oficjalnym otwarciu i omówieniu programu debaty rozpoczęły się poszczególne panele tematyczne przygotowane przez policjantów Rewiru Dzielnicowych, którzy omówili zasady działania takich narzędzi jak aplikacja Moja Komenda czy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). O odpowiedzialności karnej nieletnich i dorosłych związanej z przestępstwami popełnianymi w sieci opowiadała policjantka Wydziału Kryminalnego. To było jednak zaledwie preludium do tego co miało nastąpić. Po wystąpieniach mundurowych przyszedł czas na oddanie głosu przybyłym na spotkanie gościom specjalnym w osobach byłego mistrza świata w boksie federacji IBF i WBO w kategorii junior ciężkiej Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka oraz Wiktorii Andruch zawodniczki MMA, żołnierki Wojska Polskiego i absolwentki Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie. Oboje w weszli w bezpośrednią interakcję z młodymi uczestnikami debaty niekiedy celowo prowokując do pytań i odpowiedzi. Na swoich doświadczeniach omówili sposoby reagowania na ataki w sieci, sposób radzenia sobie z niepochlebnymi komentarzami czy wulgaryzmami na swój temat. Opowiedzieli o swojej ciężkiej i krętej drodze do sukcesu, ale i o codziennym życiu, wartościach i osobach, które są ważne w ich egzystowaniu jako ludzi i sportowców. Wiktoria Andruch jako była uczennica ZSR w Ostródzie na swoim przykładzie opisała jak czuje się osoba doświadczająca i mająca bezpośredni kontakt z hejtem. Opowiedziała swoją historię z czasów pobytu w szkole średniej i jej spojrzenia na świat. Jednoznacznie wskazała, że świat ułudy i pozornego szczęścia widziany, dzięki działaniu substancji zabronionych, nie ma nic wspólnego z realnym dorosłym życiem. Nie obyło się bez sentymentalnych powrotów do osób, które na co dzień funkcjonują w szkolnej rzeczywistości, a nie są postrzegane jako źródło pomocy dla młodzieży. W apelu skierowanym do młodych wskazała, że pomoc czeka na nich na wyciągnięcie ręki i nie warto zostawać ze swoimi problemami w samotności.
Obecność zaproszonych gości, mundurowych, przygotowane przez nich panele tematyczne młodzież nagrodziła gromkimi brawami. Po zakończonej dyskusji i niełatwej wymianie poglądów finalnie debata zakończyła się wzajemnym uznaniem i zrozumieniem.
Następnie insp. Adam Borowski - Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie przekazał pamiątkowe podziękowania gościom specjalnym oraz gospodarzom miejsca debaty w osobach - Wicedyrektor Sylwii Bartnickiej i Mirosławy Wiśniewskiej.
Nie zabrakło również czasu na pamiątkowe zdjęcia czy wywiady. Przedsięwzięcie spotkało się również z zainteresowaniem lokalnych mediów, które doceniły w swoich przekazach skalę podnoszonego w trakcie rozmowy problemu.
(mp/pś)
Film zaczyna napis „Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie”. Kolejne kadry przedstawiają uczestników i prelegentów spotkania profilaktycznego. W dalszej części nagrania ukazano pamiątkowe zdjęcia z wydarzenia.
Film Film
Opis filmu: Film zaczyna napis „Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie”. Kolejne kadry przedstawiają uczestników i prelegentów spotkania profilaktycznego. W dalszej części nagrania ukazano pamiątkowe zdjęcia z wydarzenia.
Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 19.76 MB)