Współdziałanie w realizacji konwojów i doprowadzeń. Odprawa policjantów i funkcjonariuszy Służby Więziennej
Wymiana doświadczeń funkcjonariuszy służb, które na co dzień ze sobą współpracują przy realizacji podobnych zadań, jest potrzebna do jeszcze skuteczniejszego ich wykonywania. Dlatego z inicjatywy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie została zorganizowana odprawa służbowa z udziałem policjantów i funkcjonariuszy Służby Więziennej – czyli służb, które każdego dnia współpracują przy realizacji bardzo newralgicznych zadań, jakimi są doprowadzenia i konwoje.
Spotkania służbowe w formie odpraw i szkoleń, to okazja do wypracowania nowych lub uaktualnienia już funkcjonujących algorytmów działania. Wszystko po to, by udoskonalić czynności podejmowane w toku codziennej służby i wyeliminować ewentualne ryzyko popełnienia błędów.
Szczególnie ważne jest to w przypadku tak newralgicznych czynności jak konwoje i doprowadzenia, które każdego dnia są realizowane głównie przez policjantów i funkcjonariuszy Służby Więziennej. Dlatego z inicjatywy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli obu tych służb w regionie, na którym omówione zostały istotne zagadnienia z tego zakresu.
W piątek (04.10.2024) w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie odbyła się odprawa służbowa kadry kierowniczej Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego oraz kadry kierowniczej jednostek organizacyjnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie. Spotkanie poświęcone było omówieniu bieżącej współpracy w zakresie realizacji konwojów i doprowadzeń osób zatrzymanych oraz pozbawionych wolności.
W tej odprawie służbowej udział wzięli Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie ppłk Piotr Rutkiewicz i Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Mirosław Elszkowski oraz jego Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. prewencji insp. Radosław Drach. Ponadto uczestnikami spotkania byli Komendanci Miejscy Policji z Elbląga i Olsztyna oraz Komendanci Powiatowi Policji z Bartoszyc, Działdowa, Iławy i Kętrzyna, czyli jednostek na terenie których działania usytuowane są jednostki penitencjarne, a także Naczelnicy Wydziałów Prewencji, Konwojowego, Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Dyrektorzy wraz z Kierownikami Działu Ewidencji Zakładów Karnych, Aresztów Śledczych okręgu olsztyńskiego oraz Specjaliści ds. ewidencji i transportowania osadzonych OISW w Olsztynie.
Doprowadzenia i konwoje wymagają zachowania szczególnej ostrożności i bezwzględnego przestrzegania przez funkcjonariuszy zasad bezpieczeństwa, zarówno tych dotyczących bezpieczeństwa osób konwojowanych, jak i samych funkcjonariuszy. Wymiana doświadczeń w tym zakresie jest niezwykle cenna dla właściwego zaplanowania i wykonywania tych zadań, jak i uniknięcia ewentualnych błędów lub niedociągnięć. Podczas odprawy w Kętrzynie przedstawiona i omówiona została struktura organizacyjna w rejonie odpowiedzialności obu służb w odniesieniu do doprowadzeń i konwojów osób pozbawionych wolności. Ponadto podsumowana została dotychczasowa współpraca obu służb na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy.
W 2023 roku policjanci w garnizonie warmińsko-mazurskim do jednostek penitencjarnych doprowadzili 3627 osób tymczasowo aresztowanych, poszukiwanych listem gończym lub do odbycia kary pozbawienia wolności. Od początku 2024 roku od stycznia do końca sierpnia było to 2245 takich osób. Przeprowadzono liczne konwoje i konwoje etapowe, przy których niezbędna była odpowiednia koordynacja i współpraca z funkcjonariuszami Służby Więziennej. Zgodnie z porozumieniem Komendanta Głównego Policji z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej w celu zapewnienia ekonomicznego wykorzystania sił i środków kierowanych do realizacji zadań konwojowych, umożliwione jest umieszczanie w punktach noclegowych osób konwojowanych przez Policję, transportowanych pomiędzy jednostkami penitencjarnymi.
(tm)