Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionych osób w naszym regionie
Dla policjantów, strażaków oraz innych zaangażowanych w poszukiwania seniora osób liczyła się każda sekunda. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zaginięciu schorowanego 77-latka z Łaniewa na jego poszukiwania ruszyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim wspierani licznie przez inne służby. Po ponad 16 godzinach intensywnych poszukiwań policjanci odnaleźli seniora w gęstym zalesieniu około 3,5 kilometra od miejsca zamieszkania. Z kolei w czwartek została odnaleziona zaginiona 67-latka, która wybrała się do lasu w powiecie nowomiejskim.
W czwartek (03.10.2024 r.) około godziny 16:00 zaniepokojony mężczyzna zgłosił zaginięcie swojego 77-letniego ojca. Według przekazanych policjantom informacji około godziny 14:00 senior wyszedł z miejsca zamieszkania i opuścił posesję, udając się w nieznanym kierunku. Okoliczności związane ze stanem zdrowia mężczyzny, jego podeszły wiek oraz fakt, że Łaniewskie tereny, składają się głównie z obszarów zalesionych, spowodowały natychmiastową reakcję ze strony Komendanta Powiatowego Policji w Lidzbarku Warmińskim, który ogłosił alarm dla całego stanu jednostki.
Rozpoczęły się poszukiwania 77-latka, które były prowadzone w trudnych warunkach pogodowych z uwagi na deszcz oraz w trudno dostępnym terenie. Po kilku godzinach poszukiwań akcja została przerwana i wznowiona wczesnym rankiem. Wtedy policjanci, napotykając w obszarze leśnym postronne osoby, dowiedzieli się, że senior był przez nich widziany w lesie. Para zaprowadziła funkcjonariuszy dokładnie w miejsce, gdzie około 30 minut wcześniej widziała 77-latka. Od tego miejsca policjanci rozpoczęli dalsze poszukiwania, które po godzinie okazały się być skuteczne. Pan Jan został odnaleziony i zaopiekowany w pierwszej kolejności przez policjantów, którzy go znaleźli. Mężczyzna był zdezorientowany i przemoknięty. Seniora przewieziono do świetlicy wiejskiej w Łaniewie, gdzie czekali na niego ratownicy medyczni i przede wszystkim zmartwieni bliscy. 77-latek dostał suche ubrania na przebranie i po zbadaniu wrócił pod opiekę bliskich.
W poszukiwania zaangażowanych było 48 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim, 13 policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie oraz 2 policjantów z Wydziału Poszukiwań Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wyposażonych w termowizję, 2 przewodników z psami z PCK w Iławie oraz 2 przewodników z OSP Klebark Wielki, przewodnik z psem cywilnym z Canum Amicus FCI szkoła dla psów z Ignalina. Współpracowaliśmy także z cywilną grupą MGPR z Olecka wyposażoną w dron z kamerą termowizyjną, 16 strażakami z Ochotniczych Straży Pożarnych z Mingajn, Stryjkowa oraz Runowa, Strażą Leśną. Dzięki współpracy i uprzejmości Sołtysa miejscowości Łaniewo, który udostępnił świetlicę wiejską, policjanci mieli możliwość zorganizowania siedziby sztabu kryzysowego blisko miejsca zaginięcia seniora. Podczas poszukiwań sprawdzono teren o powierzchni około 1900 ha. Dziękujemy wszystkim służbom i zaangażowanym w poszukiwania osobom prywatnym za współpracę oraz wsparcie w poszukiwaniach 77-latka.
W miniony czwartek (03.10.2024r.) około godziny 19:00 do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu. Z informacji uzyskanych od zgłaszającej 67-letniej kobiety, mieszkającej na co dzień w województwie mazowieckim, wynikało, że zgubiła się w lesie w rejonie miejscowości Tereszewo nad jeziorem Wielkie Partęczyny tracą orientację w terenie. Oficer dyżurny w rejon wskazanego miejsca natychmiast wysłał dwa patrole policyjne, jednak po chwili zgłaszająca odwołała interwencję, ponieważ znalazł ją mąż. Na szczęście ta historia skończyła się szczęśliwie.
Zaginięcie starszej osoby zazwyczaj związane jest z chorobą, której konsekwencjami są zaburzenia pamięci i orientacji lub zdarzeniem losowym wynikającym z ograniczeń związanych z wiekiem, takich jak większa męczliwość czy kłopoty z poruszaniem się. Każda taka sytuacja to dramat nie tylko dla samego zaginionego, ale też dla jego bliskich, którzy często nie wiedzą, jakie kroki powinni w pierwszej kolejności podjąć, aby pomóc Policji i innym służbom w poszukiwaniach. To też paraliżujący strach o kogoś, kogo kochamy i nie wiemy, czy jest w danej chwili bezpieczny.
Co zrobić, aby nie dopuścić do zaginięcia podopiecznego? Gdzie się udać po pomoc? Kogo zaangażować w poszukiwania? A w końcu także, jak rozpoznać w naszym otoczeniu - w parku czy na ulicy, osobę, która sprawia wrażenie zagubionej i może potrzebować naszej pomocy? Na te wszystkie pytania można będzie znaleźć odpowiedź w mediach społecznościowych, gdzie w najbliższych tygodniach Policja będzie publikować materiały w ramach kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM.
(bsz/lm/aj)