Sprawca przemocy trafił do aresztu
Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił, narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody. Do aresztu trafił 43-letni mieszkaniec gminy Nidzica, który usłyszała zarzut znęcania się nad swoją 30-letnią żoną.
W niedzielę (29.10.2024 r.) nidziccy policjanci interweniowali w jednym z domów na terenie gminy Nidzica, gdzie nietrzeźwy 43-latek awanturował się z żoną. U ustaleń policjantów wynikało, że mężczyzna wyzywał kobietę słowami wulgarnymi, groził jej pozbawieniem życia, wymachując przy tym siekierą, ponadto w napadzie agresji wybił nią szybę w drzwiach tarasowych. W celu zapobieżenia dalszym awanturom 43-latek został doprowadzony do KPP w Nidzicy i osadzony w policyjnej celi. W toku dalszych czynności ustalono, że sytuacja nie była jednorazowa, a akty przemocy psychicznej miały miejsce już od 3 lat. Następnego dnia (30.09.2024 r.) dzielnicowy zastosował wobec sprawcy przemocy domowej procedurę nakaz/zakaz w postaci nakazu opuszczenia mieszkania wraz z zakazem zbliżania się do mieszkania oraz zakazem kontaktowania się z 30-latką i zbliżania się do niej.
Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na skierowanie przez Policję i Prokuraturę wniosku o tymczasowe aresztowanie do Sądu Rejonowego w Nidzicy, który w dniu 02.10.2024 r. zastosował wobec 43-latka wnioskowany środek zapobiegawczy na okres 2 miesięcy. Za przestępstwo znęcania się nad rodziną grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy – reaguj!
Ofiara bardzo często jest zastraszona albo nie widzi winy w sprawcy, a jedynie w sobie, i sama nie poprosi o pomoc. Możesz pomóc rozmową, wezwaniem odpowiednich służb czy powiadomieniem instytucji. Możesz również przekazać informacje o infoliniach pomocowych czy placówkach, które niosą pomoc w takich szczególnych sytuacjach. Ważne jest, by uświadomić pokrzywdzonej osobie, że nie jest winna temu, co się dzieje, że ma do kogo się zwrócić i że nie jest z problemem sama.
Pomocy, można szukać nie tylko w jednostkach Policji, ale w również Ośrodkach Pomocy Społecznej, Centrach Wsparcia i Pomocy Ofiar Przemocy w Rodzinie, Domach Samotnej Matki, Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii itp.
Można też skorzystać z infolinii NIEBIESKA LINIA Ogólnopolskie Pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie 800 12 00 02.
(ap/aj)