Aktualności

Nietrzeźwa kierująca zatrzymana dzięki reakcji świadka

Na wyrazy uznania zasługuje postawa 42-letniego mężczyzny, który uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwej kierującej. Okazało się, że to nie jedyny powód, dla którego nie powinna wsiąść za kierownicę. Apelujemy! Jeśli jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji, nie zawahaj się, aby natychmiast poinformować o tym Policję! Twoja reakcja może zapobiec tragedii na drodze!

W poniedziałek  (23.09.2024 r.) po godz. 18:00 mrągowscy policjanci zostali poinformowani o ujęciu obywatelskim nietrzeźwej kierującej. We wskazanym miejscu funkcjonariusze zastali 42-letniego mężczyznę oraz 43-letnią kobietę, od której wyraźnie było czuć zapach alkoholu. Zgłaszający poinformował policjantów, że jadąc ul. Piaskową, zauważył stojący na przejściu dla pieszych samochód, a przy nim dwie kobiety, które próbowały otworzyć drzwi od tego auta. Mimo wszystko pojazd ruszył z piskiem opon i zaczął się oddalać. Mężczyzna dowiedział się od interweniujących kobiet, że kierująca autem, które właśnie odjechało, jest pijana. Mężczyzna natychmiast ruszył za nią. W pewnym momencie kobieta zjechała na parking, gdzie zaparkowała pojazd. Zgłaszający podszedł do niej, zabrał jej kluczyki od auta i starał się uniemożliwić jej opuszczenie samochodu. Mimo wszystko kobieta wysiadła i zaczęła się oddalać, jednak z uwagi na to, że była boso, wróciła do pojazdu. Po chwili przyjechali policjanci, którzy podjęli interwencję. Od kobiety był wyraźnie wyczuwalny zapach alkoholu, miała bełkotliwą mowę oraz chwiejny krok.  Kobieta nie poddała się badaniu alkomatem, wobec czego funkcjonariusze udali się z nią do szpitala, gdzie została jej pobrana przez personel medyczny krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie. Oprócz tego, po sprawdzeniu jej danych w policyjnych systemach informatycznych, okazało się, że miała sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi jej kara 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat,  przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Oprócz tego odpowie również za kierowanie pojazdem mimo sądowego zakazu.

Policjanci apelują, by stanowczo reagować, gdy widzimy, że osoba pijana chce prowadzić samochód. Warto zadzwonić na Policję nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, a jedynie podejrzenie. To żaden powód do wstydu. W ten sposób możemy ustrzec przed tragedią samego kierowcę, jak i ludzi, dla których stanowi realne zagrożenie.

Zadzwońmy pod numer 112. Podczas rozmowy trzeba określić miejsce, w którym się znajdujemy i jakie zachowania kierowcy wzbudzają nasz niepokój. Opisujemy również jego samochód, numery rejestracyjne, markę, kolor. Po zakończeniu rozmowy możemy poczekać na policjantów lub zastanowić się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możemy skonsultować swój plan działania z operatorem nr 112 i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujemy.

Ujęcie obywatelskie

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

(pk/aj)

Powrót na górę strony