Olsztyn: Miał pretensje do taksówkarza, więc nie zapłacił rachunku i zniszczył mu samochód
Olsztyńscy funkcjonariusze policji zatrzymali 22-latka, który pokłócił się z taksówkarzem gdyż jego zdaniem ten wysadził go za daleko od wskazanego celu. Mężczyzna nie zapłacił rachunku za kurs, wysiadł z auta i zniszczył drzwi samochodu. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci.
Wszystko działo się kilkanaście minut po godzinie 1.00 w nocy z soboty na niedzielę. 22-latek, wraz z kolegą, zamówili kurs na ul. Jarocką w Olsztynie. Po drodze mężczyźni zmieniali zdanie dotyczące miejscam, do ktorego chcą być dowiezieni. Gdy w końcu taksówkarz przywiózł pasażerów pod wskazany adres, ci zaczęli się z nim kłócić twierdząc, że przywiózł ich nie tam gdzie chcieli. Po tym jak wysiedli z taksówki, nie płacąc za zamówiony kurs, jeden z nich kopnął w tylne drzwi pojazdu. Drzwi zostały uszkodzone, a pokrzywdzony straty z tego tytułu oszacował na kwotę 500 zł.
Kilkanaście minut później interweniujący policjanci zatrzymali wskazanych mężczyzn... siedzących już w innej taksówce. Obaj mieli ponad promil alkoholu w organizmie. Jeden z nich trafił do policyjnego aresztu, a drugi na izbę wytrzeźwień.
Za uszkodzenie mienia 22-latkowi grozi teraz kara pozbawienia wolności do lat pięciu. W toku dalszej pracy policjantów okaże się czy obydwaj odpowiedzą za wykroczenie szalbierstwa.
Czy wiesz, że...
Szalbierstwo, jest to wykroczenie polegające na wyłudzeniu bez zamiaru uiszczenia należności świadczeń lub usług. Zgodnie z art. 121 Kodeksu Wykroczeń:
§ 1. Kto, pomimo nieuiszczenia dwukrotnie nałożonej na niego kary pieniężnej określonej w taryfie, po raz trzeci w ciągu roku bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza przejazd koleją lub innym środkiem lokomocji,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza pożywienie lub napój w zakładzie żywienia zbiorowego, przejazd środkiem lokomocji należącym do przedsiębiorstwa niedysponującego karami pieniężnymi określonymi w taryfie, wstęp na imprezę artystyczną, rozrywkową lub sportową, działanie automatu lub inne podobne świadczenie, o którym wie, że jest płatne.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyłudzonego mienia.
(KP/TM)