Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gołdap: Wioząc dzieci bez fotelików wyprzedzała samochody na podwójnej ciągłej

Szaleńcza jazda 22-latki z Suwałk została przerwana przez gołdapskich policjantów. Kobieta została zatrzymana do kontroli drogowej, gdy kierując swoim passatem wyprzedzała inne samochody na "podwójnej ciągłej". W tym czasie przewoziła w aucie dwoje swoich małych dzieci bez fotelików ochronnych. Za szereg popełnionych wykroczeń została ukarana mandatem i 17 punktami karnymi.

Wczoraj przed godziną 13:00 funkcjonariusze ruchu drogowego  z gołdapskiej komendy Policji patrolując drogę krajową K-65, w rejonie obwodnicy miasta zauważyli passata, którego kierująca wyprzedzała inne samochody nie stosując się do znaku P-4 (linia podwójna ciągła).

Policjanci zatrzymali auto do kontroli, w trakcie której okazało się, że kierująca nim 22-letnia mieszkanka Suwałk nie dość, że nie miała przy sobie prawa jazdy, to na dodatek na tylnej kanapie passata przewoziła swoje dzieci, 3- i 4-letnie, bez wymaganych fotelików ochronnych.

22-latka poniosła konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania i za szereg popełnionych wykroczeń drogowych otrzymała 550 zł mandatu i 17 punktów karnych.

Przypominamy!

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas jazdy samochodem to podstawowy obowiązek każdego kierowcy. Właściwą ochronę zagwarantujemy wyłącznie wtedy, gdy maluch jest przypięty pasami i podróżuje w foteliku.

Tej zasady nie można lekceważyć nawet na krótkich dystansach.

Pamiętajmy, że nawet nasze najlepsze umiejętności jazdy nie chronią przed błędami innych użytkowników drogi.

W tym roku zmieniły się przepisy regulujące zasady dotyczące przewozu małych podróżników w samochodach.

Zgodnie z nowymi zapisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym, wdrażającymi przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych, najistotniejsze w tej chwili jest kryterium wzrostu dziecka. Maluchy o wzroście poniżej 150 cm, również te które ukończyły 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęły tego wzrostu, powinny być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. 

Wprowadzonych zostało również kilka odstępstw od ogólnych zasad przewożenia dzieci. Dopuszczono m.in., aby dzieci mieszczące się w przedziale wzrostu 135–150 cm, podczas przewożenia na tylnym siedzeniu były przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, a więc bez fotelika oraz urządzenia przytrzymującego, jeżeli ze względu na masę i wzrost tego dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia. W praktyce dotyczy to przewożenia dziecka mieszczącego się w powyższym przedziale wzrostu, którego waga ciała przekracza 36 kg, a więc przewidzianą w przepisach maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego dla dziecka. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Kolejny wyjątek od ogólnych zasad przewożenia dzieci samochodem osobowym oraz małym samochodem ciężarowym dopuszcza przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia. W praktyce ten przepis ma zastosowanie dla przewozu typowym samochodem osobowym, a więc przeznaczonym dla maksymalnie 5 osób łącznie z kierowcą. W samochodach osobowych o liczbie miejsc 6-9 i dwóch rzędach tylnych siedzeń, ze względu na odpowiednio duże wymiary (w tym szerokość siedzeń), zainstalowanie urządzenia przytrzymującego dla każdego przewożonego dziecka nie stwarza już żadnych problemów.  

Nowe przepisy zakazują przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące. Aktualny pozostaje zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, z tą jednak różnicą, że przepis ten dostosowano do postępu technicznego. Nie jest już istotny sam fakt wyposażenia pojazdu w poduszkę powietrzną dla pasażera, co dotychczas wykluczało możliwość przewożenia dziecka w taki sposób, lecz to, czy jest ona aktywna. Ponadto - w odróżnieniu od dotychczasowego brzmienia - przepis ten umożliwia przewożenie dziecka na przednim siedzeniu pojazdu z wykorzystaniem zarówno fotelika bezpieczeństwa, jak również innego urządzenia przytrzymującego.

Zachowane zostały dotychczasowe wyłączenia dotyczące przewożenia dzieci pojazdami takimi jak taksówka, specjalistyczny środek transportu sanitarnego oraz pojazd Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Zniesiono natomiast wyłączenie dotyczące przewożenie dziecka autobusem. W związku z tym przewożenie dziecka tego rodzaju pojazdem podlega tylko wyłączeniu ogólnemu (brak pasów bezpieczeństwa w autobusie) oraz wyłączeniom szczególnym, uregulowanym w art. 39 ust. 2 pkt 10 – 11 ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Ponadto istotną zmianą jest nałożenie, obok obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub w innych urządzeniach przytrzymujących, obowiązku dostosowania urządzenia do masy i wzrostu dziecka, zgodności tego urządzenia z właściwymi warunkami technicznymi, jak również jego prawidłowego zamontowania - zgodnie z zaleceniami producenta. Niespełnienie jednego z powyższych obowiązków zagrożone jest karą grzywny.

(BPiRD KGP/mb/TM)

Powrót na górę strony