Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie klikaj w podejrzane linki, nie podawaj swoich danych – uważaj na oszustów!

Sprzedając rzeczy przez Internet trzeba uważać, żeby nie paść ofiarą oszusta. Fałszywy kupujący może przesłać link do płatności, w którym podając swoje dane, narażasz się na utratę oszczędności. Apelujemy o zachowanie czujności podczas transakcji internetowych.

Olsztyn

W czwartek (22.08.2024) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych zamieścił ogłoszenie dotyczące sprzedaży sprzętu do siłowni. Po chwili z mężczyzną za pomocą komunikatora społecznościowego skontaktowała się kobieta, zainteresowała kupnem. W trakcie konwersacji zaproponowała, że zajmie się wszelkimi formalnościami związanymi z organizacją przesyłki kurierskiej. Kupujący wszedł w wysłany na maila link, który przekierował go najpierw na podrobioną stronę platformy sprzedażowej, a następnie – placówki bankowej. Pokrzywdzony na fałszywych witrynach podał swoje dane osobowe, numer pesel oraz login i hasło do bankowości internetowej. W pewnym momencie mężczyzna zauważył, że doszło do awarii strony internetowej banku. Wtedy otrzymał on telefon od rzekomego konsultanta technicznego placówki bankowej. W celu usunięcia usterki poprosił on pokrzywdzonego o podanie otrzymanych kodów autoryzacyjnych, po czym nagle się rozłączył. Mężczyzna natychmiast zadzwonił na infolinię swojego banku i dopiero wtedy zorientował się, że padł ofiarą oszustów. Wartość strat to prawie 7 tysięcy złotych.

Nidzica

W czwartek (22.08.2024 r.) do nidzickich policjantów zgłosiła się mieszkanka gminy Janowiec Kościelny, która padłą ofiarą oszustwa internetowego.

Z ustaleń wynika, że kobieta chciała sprzedać 20 lalek za łączną kwotę 400 zł na jednym z portali sprzedażowych. Osoba „zainteresowana” ogłoszeniem nawiązała z nią kontakt za pośrednictwem popularnego komunikatora, gdzie prowadzona była korespondencja na temat realizacji transakcji, m.in. został przesłany link do firmy kurierskiej, który następnie przekierował ją do bankowości elektronicznej. Kobieta podała numer telefonu przypisany do bankowości elektronicznej umożliwiając oszustowi dostęp do konta swojego partnera, do którego była upoważniona i z którego wspólnie korzystali. Po uzyskaniu tych danych oszust dokonał przelewu z konta oszczędnościowego na konto główne, a partner zgłaszającej nie wiedząc o niczym, autoryzował 2 przelewy na łączną kwotę prawie 12000 zł. i tym sposobem pieniądze trafiły do oszusta.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci! Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem. Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

(aj/ap/kh)

Powrót na górę strony