Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn, Elbląg, Szczytno, Ełk: Kolejne zatrucia dopalaczami w regionie. Policjanci wyjaśniają okoliczności

Do szpitali w regionie trafiły kolejne osoby po tym jak zażyły dopalacze. W Szczytnie matka 16-latka wezwała pomoc medyczną po tym, gdy jej syn zaczął agresywnie się zachowywać i źle się poczuł. W Olsztynie nieprzytomnego 15-latka leżącego w rowie, zauważyli spacerowicze i wezwali pogotowie ratunkowe. W Ełku do 17-latka, który dostał krwotoku z nosa pomoc wezwał jego brat. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń.

Wczoraj w Szczytnie około godziny 10.00 matka 16-letniego chłopca powiadomiła pogotowie, że jej syn bardzo źle się czuje, zachowuje się agresywnie i uderza pięściami w ścianę. Pogotowie, które pojechało na miejsce, zabrało nieletniego do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Policjanci otrzymali informację od lekarza, że chłopak najprawdopodobniej zażył dopalacze.

Kilka godzin później do tego samego szpitala trafił drugi nieletni. W tym przypadku ratownicy medyczni zabrali15-letniego chłopca z okolicy ul. Pstrowskiego w Olsztynie. Nieprzytomnego chłopca leżącego w rowie zauważyli przechodnie i powiadomili pogotowie ratunkowe. Policjanci ustalili, że chłopiec był pod wpływem alkoholu i najprawdopodobniej także dopalaczy.

W Elblągu do tamtejszego szpitala trafiła 21-latka, której zachowanie także budziło wiele wątpliwości. Młoda kobieta wczoraj około północy najpierw biegała bez stanika po jednym z ośrodków wczasowych na Mierzei Wiślanej, a później straciła przytomność. Jej stanem zaniepokoiła się obsługa ośrodka, która wezwała pogotowie ratunkowe i policję. Kobietę z podejrzeniem zatruciem dopalaczami przewieziono karetką do elbląskiego szpitala.

W trakcie sprawdzania zawartości jej torebki, policjanci znaleźli niewielkie foliowe zawiniątko z roślinnym suszem. Po testach okazało się, że jest to marihuana. Lekarz badający kobietę zdecydował, że nie ma przeciwskazań aby resztę nocy młoda kobieta spędziła w policyjnym areszcie. Dziś została przesłuchana.

Teraz o jej dalszych losach zdecyduje prokurator. Za posiadanie narkotyku grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W Ełku około godziny 18:30 policjanci zostali zaalarmowani przez pogotowie ratunkowe, które udzielało pomocy 17-latkowi, że chłopak najprawdopodobniej zatruł się dopalaczami. Z ustaleń policjantów wynika, że małoletni zapalił substancję nieznanego pochodzenia i po kilku minutach od zażycia tego środka zaczął dziwnie się zachowywać: nie reagował na słowa brata, trzęsły mu się ręce, a w końcu zaczęła mu lecieć krew z nosa. Przestraszony brat 17-latka wezwał pomoc. Chłopak trafił do szpitala na obserwację, lekarze określają jego stan jako dobry.

Policjanci ustalają teraz okoliczności zdarzeń, to z jaką substancją mieli do czynienia nastolatkowie oraz w jaki sposób niebezpieczna substacja trafiła do ich rąk.

Policjanci przypominają, by osoby najbliższe, rodzina, przyjaciele reagowali w sytuacji kiedy mają podejrzenie, że ktoś z ich bliskich zażywa dopalacze.

To może uratować im życie!

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia?

Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji?

Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami?

Jesteś uzależniony?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.  
 
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Powrót na górę strony