Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Braniewo: 3 zgłoszenia do niewybuchów w ciągu 3 godzin – Policjanci ostrzegają !

Policjanci po raz kolejny apelują zachowanie szczególnej ostrożności podczas znalezienia niewybuchu. Tylko w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze interweniowali 3-krotnie na miejscach znalezienia pozostałości z czasów II wojny światowej. Nie czekajmy tylko natychmiast przekazujmy informację policjantom, którzy do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zabezpieczą znalezisko.

Braniewscy funkcjonariusze w ciągu ostatniej doby 3-krotnie zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów.

O pierwszym z nich poinformowano oficera dyżurnego około godziny 12.00. 2 godziny później podczas prac ziemnych wykopano kolejnych 5 pocisków moździerzowych. Nie minęło 50 minut, a policyjny patrol znów zabezpieczał niewybuch w kolejnej miejscowości.

Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci.

Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna,która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

1)miejsca odnalezienia niewybuchu,

2)znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)

3)danych personalnych osoby zgłaszającej

Powrót na górę strony