Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą - nawet z wykorzystaniem policyjnego drona
Tegoroczne lato naznaczone jest dużą liczbą utonięć. Od początku wakacji 25 osób straciło życie w akwenach na terenie województwa warmińsko - mazurskiego. Policjanci dokładają wszelkich starań, aby nie dochodziło do takich zdarzeń. Dlatego do kontrolowania sytuacji nad jeziorami policjanci sięgnęli po nowoczesną technologię - bezzałogowy statek powietrzny. Dron monitorował poczynania żeglarzy na jeziorze Tałty. Policjanci z Ostródy przeprowadzili powiatowe działania w ramach ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Przedsięwzięcie odbywało się podczas tegorocznych Dni Ostródy
Mrągowo
Tegoroczne statystyki są zatrważające. Od początku wakacji na terenie województwa warmińsko - mazurskiego na skutek utonięcia życie straciło 25 osób. W przeważającej mierze byli to turyści (17 osób) oraz 8 mieszkańców naszego województwa. Dla porównania w analogicznym okresie od początku wakacji do sierpnia 2023 r. odnotowaliśmy 7 utonięć, a w ciągu całych wakacji 10. Co ważne, podczas ubiegłorocznego lata na terenie powiatu mrągowskiego nie doszło do żadnego utonięcia, natomiast w tej chwili 4 osoby - turyści, straciły życie w akwenach naszego regionu.
Policjanci uświadamiają mieszkańców i turystów o zagrożeniach, jakie czekają na osoby, które chcą korzystać z uroków Mazur w nieodpowiedzialny sposób. Mając w pamięci ostatnie, tragiczne zdarzenia na wodach naszego regionu apelujemy po raz kolejny o rozwagę i świadome korzystanie z letniego wypoczynku.
Mrągowscy policjanci do działań postanowili wykorzystać również nowoczesną technologię i sięgnęli po bezzałogowy statek powietrzny - dron. Z jego pomocą policjanci mogą też bezpośrednio kontrolować, czy na zbiorniku wodnym nie dochodzi do niebezpiecznych zachowań czy zdarzeń.
W sobotę (03.08.2024 r.) dron został skierowany na Szlak Wielkich Jezior Mazurskich - jezioro Tałty, aby swoim okiem obserwować poczynania żeglarzy. Tego dnia policyjni wodniacy z wykorzystaniem 2 łodzi skontrolowali 22 jednostki pływające, nałożyli 16 mandatów karnych na niesfornych żeglarzy oraz sporządzili wobec 1 osoby dokumentację, stanowiącą załącznik do wniosku o ukaranie, który zostanie skierowany do sądu. W głównej mierze przeważały wykroczenia polegające na niestosowaniu się do znaków żeglugowych „zakaz wytwarzania fali”.
To były pierwsze tego typu działania na terenie powiatu mrągowskiego, jednak zapewne nie ostatnie.
Ostróda
W sobotę (03.07.24) policjanci ostródzkiej jednostki Policji przeprowadzili powiatowe działania w ramach ogólnopolskiej akcji Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą. Przedsięwzięcie odbywało się podczas tegorocznych Dni Ostródy i spotkało się z dużym zainteresowaniem osób przebywających na bulwarze.
Przygotowane przez policjantów pokazy manewrowania łodzią oraz akcji ratunkowej zaprezentowane na wodzie spotkały się z uznaniem obserwujących i pozytywnymi komentarzami na deptaku. Na koniec każdy chętny mógł wejść na pokład policyjnej motorówki by bliżej zapoznać się z tajnikami służby pełnionej przez policyjnych wodniaków. Z myślą o najmłodszych funkcjonariusze przygotowali również stanowisko Profilaktyki Smyka, prezentację wyposażenia policyjnego oraz liczne zabawy na temat bezpieczeństwa. Dodatkowo można było usiąść za kierownicą policyjnych motocykli i porozmawiać z funkcjonariuszami na co dzień dbających o bezpieczeństwo na drogach powiatu. W przedsięwzięciu wzięła również przedstawicielka Zespołu Dyscyplinarnego Kadr i Szkolenia, która w ramach akcji doboru do służby przybliżała zasady wstąpienia w szeregi policji oraz omawiała wynikające z tego tytułu korzyści.
Jednym z głównych celów sobotniego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków. Dlatego podobne działania z pewnością będą miały swoje miejsce w przyszłości.
(pk/pś/rj)