Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak nie należy parkować! Stop Agresji Drogowej

Kierujący, którzy nie przestrzegają przepisów dotyczących parkowania, muszą liczyć się z konsekwencjami. Kierowca może otrzymać mandat m.in. za niestosowanie się do znaków zakazujących parkowanie, za parkowanie na chodniku, czy za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej.

Przypominamy o przepisach obowiązujących w kwestii parkowania.

Znak B-36 oznacza zakaz zatrzymywania pojazdu.

Stosuje się go w celu wyeliminowania zatrzymania się na tych odcinkach drogi, na których nawet chwilowe unieruchomienie pojazdu może spowodować pogorszenie płynności ruchu, zmniejszenie przepustowości i wzrost zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.

Za niestosowanie się do znaku B-36 „zakaz zatrzymywania się” grozi mandat w wysokości 100 złotych i 1 pkt karny.

Kierowcy, którzy bez rozwagi parkują pojazdy na chodniku muszą liczyć się z konsekwencjami. Takie działanie może stwarzać zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i innych poruszających się po drodze pojazdów.

Za naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku przewidziany jest mandat 100 złotych i 1 punkt karny.

Zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze (ścieżce) rowerowej, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej. Za powyższe wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny.

 
Przypominamy!
Znak informacyjny D-40 "Strefa zamieszkania"
 
 
Znak ten oznacza wjazd do strefy zamieszkania (oobowiązuje w niej m.in. maksymalna prędkość 20 km/h, parkowanie tylko na wyznaczonych miejscach, pierwszeństwo pieszych nad pojazdami). za niestosowanie się do tego znaku, policjanci mogą nałyć mandat na kierującego w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny.
 
Znak ten informuje o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej.
 
Parkowanie na kopercie jest dozwolone dla osób niepełnosprawnych, ale także dla tych kierowców, które przewożą inwalidów. W obu przypadkach wymagana jest specjalna karta parkingowa wydana na nazwisko osoby niepełnosprawnej, która uprawnia do stawiania pojazdu na takim miejscu. W momencie pozostawienia samochodu na kopercie karta powinna być umieszczona w widoczny sposób na desce rozdzielczej za przednią szybą auta. W przeciwnym wypadku kierowca powinien liczyć się z mandatem, punktami karnymi.

Zdarzenia, do których doszło na terenie woj. warmińsko – mazurskiego wysyłamy na adres:

http://stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl

 

Za pośrednictwem powyższego adresu policjanci przyjmują do dalszej realizacji zgłoszenia, w szczególności nagrania, zdjęcia oraz opisy niebezpiecznych, agresywnych zachowań uczestników ruchu drogowego.

Jakie informacje przesłać?

  1. Jeżeli posiadasz nagranie lub zdjęcie – pamiętaj by przesłać je wraz ze zgłoszeniem (maksymalny rozmiar załącznika wynosi 25 MB);
  2. Opisz sytuacje uwzględniając datę, godzinę, miejsce (miejscowość, ulica, droga, słupek hektometrowy, między jakimi najbliższymi miejscowościami);
  3. Opisz sprawcę – marka i model pojazdu, numery rejestracyjne, opis kierowcy;
  4. Podaj swoje dane – imię, nazwisko, adres do korespondencji, nr telefonu.

 

Każde zgłoszenie dotyczące naruszenia przepisów ruchu drogowego zostanie rozpatrzone,

ale im więcej informacji zostanie wysłane – tym większa szansa na pociągnięcie do odpowiedzialności sprawcy.

(kh)
 
 
 

 

Powrót na górę strony