Aktualności

Półmetek wakacji za nami

Za nami półmetek tegorocznych wakacji. Nad bezpieczeństwem osób, które zdecydowały się wypocząć w naszym regionie, czuwają warmińsko – mazurscy policjanci. Dbają zarówno o tych, którzy zdecydowali się na wypoczynek nad wodą, jak i tych, którzy podróżując po drogach naszego regionu, odkrywają piękno naszego województwa.

Wychodząc z założenia, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, a pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa, jest profilaktyka, jeszcze przed wakacjami wystartowała ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych, poprzez działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa. Jej bezpośrednimi adresatami są osoby przebywające nad wodą – zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Natomiast adresatami pośrednimi są zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne).
Inauguracja akcji miała miejsce 18 czerwca br. w Olsztynie na Plaży Miejskiej nad Jeziorem Ukiel, a zainaugurował ją insp. Mirosław Elszkowski Komendant Wojewódzkiego Policji w Olsztynie wraz z Radosławem Królem Wojewodą Warmińsko-Mazurskim.
Spotkanie w Olsztynie było początkiem dla działań, które swoim zasięgiem obejmują cały kraj. Na Warmii i Mazurach policjanci w trakcie wakacji przypominają dzieciom i młodzieży, uczestnikom zorganizowanych form wypoczynku i mieszkańcom regionu o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą i terenach przywodnych.

 

 

Niestety od początku wakacji na Warmii i Mazurach policjanci odnotowali 19 utonięć. Pamiętajmy, że woda to żywioł który nie wybacza błędów. Chcąc korzystać z uroków warmińsko-mazurskich jezior, róbmy to w sposób rozważny.

Pamiętaj!

Zanim wejdziesz do wody:

  • Wybierz bezpieczne miejsce, najlepiej strzeżone (nie wolno pływać na szlakach wodnych)
  • Sprawdź, czy w pobliżu są osoby, które w razie potrzeby mogą pomóc lub zawiadomić ratowników
  • W wodzie zanurzaj się stopniowo – różnice temperatur między nagrzanym ciałem a wodą mogą spowodować szok termiczny – ustanie akcji serca
  • Nie skacz do wody, jeśli nie sprawdziłeś wcześniej dna, nawet jeśli robiłeś to dawniej, od tamtej pory na dnie mogły znaleźć się niebezpieczne przedmioty
  • Nigdy nie kąp się pod wpływem alkoholu
  • Nie pozwalaj dzieciom na samodzielne kąpiele (dzieci łatwiej ulegają panice, mają mniej siły i doświadczenia, by walczyć np. z silnym nurtem.

 

Od początku wakacji na drogach Warmii i Mazur doszło do 90 wypadków, w których 4 osoby zginęły, a 109 zostało rannych. Policjanci odnotowali również 1290 kolizji. Jest to o 14 wypadków mniej, 6 osób zabitych mniej oraz 17 osób rannych mniej, niż w podobnym okresie ubiegłorocznych wakacji.

W drogę bezpiecznym autobusem!

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest dla policjantów priorytetem w tym okresie. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek. Dlatego Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Wykaz ten dostępny jest na stronie: Wykaz punktów kontroli autobusów - wakacje 2024

Rowerem bezpiecznie do celu!

Rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie mają karoserii, pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych. Mają zdrowy rozsądek i przepisy, które mają ich chronić. Pod warunkiem, że się do nich stosują. Jak być bezpiecznym rowerzystą? Mamy podpowiedź!

 

 

Motocyklem bezpiecznie do celu

Jazda na motocyklu sprawia wiele radości miłośnikom jednośladów. Najważniejsze jednak, aby była zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza dotyczącymi ograniczeń prędkości. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

Na bezpieczeństwo motocyklistów w dużej mierze mają również wpływ inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierowcy samochodów. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są na drodze sami. Do groźnych sytuacji, w których poszkodowany zostaje motocyklista dochodzi głównie w sytuacji, gdy kierujący innym pojazdem nie ustąpi mu pierwszeństwa przejazdu. Ważne jest również, aby motocyklista potrafił opanować swoją maszynę, szczególnie w sytuacjach wymagających nagłej reakcji lub wykonania odpowiedniego manewru. Dobre przygotowanie pojazdu, umiejętność balansowania ciałem oraz opanowanie umiejętności pokonywania ciasnych zakrętów, w takich sytuacjach, to podstawa. Poniżej kilka podstawowych rad dla użytkowników motocykli.

Wskaż miejsce na mapie!

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego już od kilku lat mieszkańcy regionu mogą bezpośrednio wpływać na działania policjantów, poprzez narzędzie internetowe, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To za jej pośrednictwem, z wykorzystaniem Internetu każda osoba może zasygnalizować policjantom miejsca, w których dochodzi do popełniania wykroczeń lub innych niebezpiecznych lub zakłócających porządek publiczny zdarzeń. Można na niej również wskazać dzikie kąpieliska nad jeziorami i rzekami, by w ten sposób policjanci również te miejsca objęli nadzorem. Jak to zrobić? Wystarczy wejść i zapoznnać się z informacjami na stronie: Krajowa Mapa Zagrozeń Bezpieczeństwa

(rj)

Powrót na górę strony