Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Potrzeby mieszkańców są drogowskazem naszego działania

Święto Policji to moment uhonorowania wyjątkowej służby i pracy na rzecz mieszkańców regionu. To właśnie nieprzeciętne działania funkcjonariuszy stanowią argumenty dla odznaczeń, awansów. Reakcja na potrzeby naszego otoczenia, jest naszym najważniejszym zadaniem, podkreśla insp. Marek Walczak Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

Tegoroczna ocena, czyli co już wypracowaliśmy

Tegoroczna Polskie badania opinii publicznej realizowane przez CBOS wskazały jasno, że aż ponad 78% mieszkańców Warmii i Mazur spacerując w swojej okolicy po zmroku czuje się bezpiecznie. To wynik wyższy od ubiegłorocznego o prawie 6 punktów. Co ważne, o prawie 5 punktów procentowych (do 19,2) spadła liczba tych, którzy byli przeciwnego zdania.

Mieszkańcy regionu są także zadowoleni z pracy policjantów, których spotykają w swojej okolicy (72,9%), co ważne o prawie 6 punktów (z 20 do 14,4%) spadła liczba tych, którzy mieli odmienne zdanie.
Podobna tendencja dotyczy wypowiedzi mieszkańców o skuteczności walki Policji z przestępczością w okolicy miejsca zamieszkania. 7 na 10 badanych zauważyło skuteczność funkcjonariuszy.
Mniej przestępstw, to mniej osób poszkodowanych (z 15365 w I półroczu 2014 do 14051 w I półroczu br. tj. o 1314 mniej).

Od kilku lat na Warmii i Mazurach odnotowujemy spadek liczby przestępstw, szczególnie tych uciążliwych dla mieszkańców. Policjanci są także skuteczni w zatrzymywaniu ich sprawców (70,8%).
Najważniejsze jest jednak to, że policjanci są tu i teraz, gdy są potrzebni. Jak chociażby policjanci z Ełku, którzy 9 maja br. podczas patrolowania centrum miasta zauważyli płomienie i dym wydobywające się z okna kamienicy przy ul. Mickiewicza. Natychmiast ruszyli na pomoc mieszkańcom. W sumie ewakuowali 8 osób. W wyniku zatrucia dymem sami trafili do szpitala.

Warto wspomnieć policjantów z Morąga, którzy 14 maja br. uratowali 16-latkę próbującą targnąć się na swoje życie. Niedoszła samobójczyni stała za barierkami ochronnymi wiaduktu, czekając na nadjeżdżający pociąg i tylko dzięki natychmiastowej reakcji policjantki i policjanta, którzy akurat byli w pobliżu, nie doszło do nieszczęścia. Młoda kobieta została ściągnięta z wiaduktu i zabrana przez karetkę pogotowia do szpitala.

Wśród policjantów z Warmii i Mazur są także ci, których narażenie życia na rzecz ochrony drugiego człowieka Prezydent RP uhonorował Krzyżami Zasługi Za Dzielność.  Mł. asp. Rafał Bielecki i sierż. Marek Pikuła z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie w lipcu zeszłego roku, pełniąc służbę na terenie Olsztyna, otrzymali informację, że do rzeki Wadąg wpadł 78-letni wędkarz. Zagrożenie życia mężczyzny było poważne, ponieważ przeszedł on kilka operacji, zawał i miał wszczepiony rozrusznik serca. Policjanci bez chwili zastanowienia rzucili się mężczyźnie na ratunek i wyciągnęli go na brzeg. 78-latek został przewieziony do szpitala i gdyby nie pomoc policjantów, wędkowanie mogłoby się zakończyć nieszczęściem.

Obawy mieszkańców to zadania do rozwiązania

Jak pokazują wyniki badań CBOS, w dalszym ciągu mieszkańcy Polski i regionu obawiają się brawurowo jeżdżących kierowców. Wyeksponowało to w swoich odpowiedziach 36,6 % ankietowanych z Warmii i Mazur. Dlatego oprócz znaczącej zmiany przepisów ruchu drogowego, w wyniku której już około 150. kierowców straciło na trzy miesiące prawo jazdy, dodatkowo policjanci za rażące złamanie przepisów drogowych w tym roku skierowali do sądów około 90 wniosków o ukaranie i orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. W każdym z tych przypadków sędziowie potwierdzali zasadność decyzji podjętej przez interweniujących wobec kierowcy policjantów.

Kolejnym elementem, aby poprawić poczucie bezpieczeństwa mieszkańców w zakresie ruchu drogowego jest utworzenie specjalnej skrzynki mailowej pozwalającej przesyłać do policjantów informacje  oraz filmy dotyczące naruszeń przepisów ruchu drogowego na terenie naszego województwa. Ten kanał komunikacji pomaga wyeliminować z naszych dróg tych, którzy swoją brawurą, bezmyślnością oraz łamaniem  przepisów mogą doprowadzić do tragedii. Do tej pory policjantom przekazano ponad 200 informacji, w tym nagrań z samochodowych kamer.

Policjanci podejmują również próby wypracowania rozwiązań systemowych, które mają przełożyć się na realną poprawę drogowego bezpieczeństwa w regionie. Takim przykładem była debata społeczna „Bezpieczne drogi… dla wszystkich” zorganizowana wspólnie przez policjantów ruchu drogowego i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.  Spotkanie i jego temat – drzew rosnących przy drogach i ich wpływ na skutek wypadku drogowego - spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i wywołał dużo emocji. Była to pierwsza od dawna próba wywołania dyskusji przy udziale wielu środowisk, nawet prezentujących przeciwne poglądy, aby w konsekwencji poprawić bezpieczeństwo i zachować walory natury.

W badaniach CBOS mieszkańcy Warmii i Mazur docenili to codzienne zaangażowanie Policji w pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Odpowiedzi pozytywne stanowiły aż ponad 77 procent.

To potrzeby mieszkańców wyznaczają kierunki pracy Policji

Jesteśmy dla ludzi, wśród których pracujemy, żyjemy. Nie tylko reakcja na różnego rodzaju przestępczość, ale przede wszystkim codzienny kontakt z mieszkańcami, poznanie ich potrzeb, czy chociażby rokrocznie przeprowadzane badania społeczne, rysują kierunki naszej pracy. Możliwość łatwego dodzwonienia się pod numer alarmowy 112 lub 997, szybkie przybycie policjantów po wezwaniu na miejsce zdarzenia, skuteczność policji m.in. zatrzymanie przestępców, odzyskanie mienia, obecność patroli w okolicy, czy otwartość policjantów na problemy ludzi, gotowość do niesienia pomocy, tego oczekują mieszkańcy Warmii i Mazur od Policji.

78% osób ankietowanych nie miało w ciągu roku osobistego kontaktu z Policją, więc należy wnioskować, że mieszkańcy wskazują na elementy, które ich zdaniem w momencie zagrożenia ich bezpieczeństwa, mogą być najistotniejsze.   

83,4 % badanych przez CBOS mieszkańców regionu wskazuje na konieczność podejmowania przez Policję działań edukacyjnych w obszarze bezpieczeństwa. Najbardziej pożądane w tym zakresie są spotkania, pogadanki (65%) i to właśnie uczestnictwo w takiej formie kontaktu z policjantami deklaruje prawie połowa ankietowanych (47,4). Nie mniej ważna dla mieszkańców regionu jest edukacja poprzez materiały prasowe. Tak uczyć się o bezpieczeństwie chce 38,4 % badanych.

Nasze problemy są najważniejsze, bo są nasze

Oprócz setek spotkań w różnych grupach wiekowych, zawodowych, w zależności od problemu, o którym mówimy, ważnym elementem policyjnej pracy są debaty społeczne. Możliwość zaprezentowania stanowiska, obowiązującego stanu prawnego, poznanie opinii uczestników spotkania, skonfrontowania, czy wyjaśnienia istoty danego problemu, podjętych działań jest dla nas niezwykle istotne. W tym roku, po raz kolejny już policjanci w każdym powiecie organizowali debaty poruszające tematy ważne lokalnie.

Jak podkreśla podinsp. dr Jolanta Wójcik Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji z lidzbarskiej Komendy Policji, organizująca i biorąca udział w debatach społecznych:

Bezpieczeństwo seniorów, właściwe zabezpieczenie ogrodów działkowych przed kradzieżami, bezpieczeństwo mieszkańców i turystów podczas sezonu letniego, dopalacze, to tylko niektóre tematy debat, a wnioski z nich płynące są dla policjantów wskazówką do dalszej pracy. Włamanie do ogrodowej altanki, czy piwnicy, z której znikną słoiki z przetworami, grupa hałasujących nastolatków pod oknem, to dla kogoś patrzącego z boku może nie być problemem, jednak dla małej społeczności, której sprawa dotyczy jest ona najważniejsza. To jest bardzo ważny problem, bo jest nasz, mówią policjantom mieszkańcy.  A naszym zadaniem jest ten problem rozwiązać.

Dobrze pracując zapewniamy bezpieczeństwo i lepsze życie samym sobie

Każdy policjant dbając o lokalną społeczność, otoczenie, z którego się wywodzi, pracuje na co dzień na rzecz bezpieczeństwa swoich znajomych, najbliższych. Jakością swojej pracy tak naprawdę lepsze życie zapewnia samemu sobie.


af

Powrót na górę strony