Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych

Trwa wyjaśnianie okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Na oznakowanym przejściu dla pieszych zginęła 72- letnia kobieta. Policjanci apelują o ostrożność na drodze i przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Omijanie i wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych to bardzo niebezpieczne manewry, które mogą mieć tragiczne skutki. Tak było we wtorek (16.07.2024 r.) około godz. 14:00 na ul. Sielskiej w Olsztynie. Według wstępnych ustaleń kierujący pojazdem ciężarowym ominął inny pojazd, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, nie ustąpił pierwszeństwa znajdującej się na pasach kobiecie i potrącił ją. 72- latka zginęła na miejscu.

Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci wraz z technikiem kryminalistyki pod nadzorem prokuratora. Trwa wyjaśnianie wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

Policyjne statystyki

W pierwszym półroczu 2024 roku na terenie powiatu olsztyńskiego doszło do 27 wypadków z udziałem osób pieszych, w których jedna osoba zginęła, a 25 zostało rannych. Zdecydowana większość tych zdarzeń, bo 21, spowodowana została z winy kierujących pojazdami. Policjanci pracowali również na miejscu 44 kolizji z udziałem osób pieszych.
Niezależnie jednak od tego, kto ponosi winę za zdarzenie, powinniśmy pamiętać o tym, że nasze bezpieczeństwo zależy głównie od nas samych. Podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować, jest zasada ograniczonego zaufania. To, że my przestrzegamy przepisów ruchu drogowego, nie oznacza, że inni uczestnicy ruchu drogowego również będą ich przestrzegać. Wchodząc na przejście dla pieszych, nawet mając pierwszeństwo, zachowajmy szczególną ostrożność, upewnijmy się, że nadjeżdżające pojazdy na pewno ustąpią nam pierwszeństwa i że możemy bezpiecznie przejść przez jezdnię.

Policjanci przypominają

Dlaczego przejścia dla pieszych, które z założenia mają być bezpiecznym miejscem dla niechronionych uczestników ruchu, paradoksalnie bywają tak niebezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista: to miejsce, gdzie krzyżują się interesy różnych grup użytkowników drogi. Każdy skupia się na swoich prawach, zapominając niekiedy o obowiązkach. Zdarzają się niestety także ci, którzy świadomie lekceważą wszelkie normy i przepisy. W przypadku braku zdrowego rozsądku u kierowcy o wypadek nietrudno.

Wspólnym obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców, jest zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych. Ostrożność po stronie kierowcy powinna być zwielokrotniona, bo w konfrontacji z rozpędzonym autem pieszy stoi na zdecydowanie straconej pozycji.

Wyprzedzanie i omijanie

Manewr wyprzedzania został zdefiniowany w przepisach jako przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Wyprzedzanie nie musi się wiązać ze zmianą pasa ruchu - o czym nie zawsze pamiętają kierowcy. Przez to manewr wyprzedzania może być bardzo niebezpieczny szczególnie w rejonie przejścia dla pieszych.

Zgodnie z przepisami kierującemu pojazdem zabrania się:

•             wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany

•             omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

Do łamania tych przepisów dochodzi najczęściej na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu. Bardzo często zdarza się, że kierowcy, jadąc obok siebie, nie zwracają uwagi na znaki, nie obserwują sytuacji na drodze i wtedy bardzo łatwo o złamanie zakazu wyprzedzania w rejonie przejścia dla pieszych.

Fatalne skutki dla niechronionego uczestnika ruchu

Skutki wyprzedzania na przejściach czy omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pieszemu, są niejednokrotnie bardzo tragiczne. Ich konsekwencje dotykają najczęściej pieszych, którzy zostają potrąceni przez kierującego pojazdem.

kwp/ab

Powrót na górę strony