Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści nie próżnują. Nie dajmy się oszukać

Oszuści nie próżnują. Wabią swoje ofiary „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku” czy podszywając się pod znajomych z portali społecznościowych. Wystarczy wejść w podesłany przez sprzedawcę czy kupującego link przekierowujący na płatność banku, podać kod BLIK „znajomemu” lub „pracownikowi banku” czy przekazać pieniądze zaufanej osobie, podesłanej przez rzekomego wnuczka czy córkę, by stać się ofiarą oszustwa.

Braniewo

46-letnia braniewianka wystawiła na sprzedaż produkt na internetowym portalu sprzedażowym. Następnie otrzymała na pocztę elektroniczną wiadomość o dokonaniu zakupu. Kobieta kliknęła w link, przekierowujący ją do strony łudząco podobnej do strony jej banku. Za chwilę skontaktował się z nią oszust - rzekomy pracownik portalu sprzedażowego i poinstruował ją co musi zrobić. Niestety kobieta kilkukrotnie wygenerowała kody BLIK, w wyniku czego straciła ze swojego konta 9900 zł.

Działdowo

Mieszkanka Działdowa kilka dni wcześniej na jednym z internetowych portali sprzedażowych zauważyła ofertę, dotyczącą sprzedaży IPhone w bardzo okazyjnej cenie i postanowiła go zakupić. Po przelaniu sprzedającej blikiem kwoty zakupu i kosztów przesyłki, kontakt z wstawiającą telefon, został zerwany. Kobieta nie otrzymała również zakupionego IPhone. Transakcja, w wyniku której 47-latka straciła ponad 1600 złotych, okazała się oszustwem.

Z kolei z mieszkańcem Lidzbarka skontaktowała się osoba, obiecując zgłaszającemu wysokie tygodniowe wypłaty odsetek z założonej przez niego lokaty. 81-latek zainstalował aplikację na telefon, którą wskazał mu dzwoniący. Po jej uruchomieniu, sprawca uzyskał dostęp do danych mężczyzny i dokonał nieuprawnionych transakcji z jego konta, w wyniku czego ten stracił 850 złotych. 

Kętrzyn

Od dawna schemat działania oszustów wyłudzających przez portale społecznościowe kody BLIK jest taki sam. Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki.
Przekonał się o tym mieszkaniec gminy Barciny, który został oszukany w ten sposób na kwotę 3200 złotych. Do kolejnej oszukanej kobiety zadzwoniła osoba, która podawała się za konsultanta z banku. Oszust tak zmanipulował kobietę, że ta podała mu swój numer klienta banku. Pokrzywdzona zorientowała się, że z jej konta zniknęły oszczędności w kwocie 3000zł. O całej sytuacji powiadomiła Policję.  

Olecko

Schemat takich oszustw jest zwykle bardzo podobny. Senior odbiera telefon i słyszy historię, że ktoś próbuje wyłudzić na nią kredyt. Żeby ochronić swoje oszczędności trzeba wpłacić pieniądze na dane konto.

Tak było w przypadku 63-latki z Olecka (09.07.2024 r.). Kobieta wykonała 3 przelewy, w wyniku których straciła 128 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, by robiąc zakupy przez Internet, czytać opinie na temat sprzedających. Zanim zdecydujemy się na zakup, wystawionej przez inną osobę rzeczy, sprawdźmy, czy sprzedający oferuje możliwość zapłaty po dostarczeniu przesyłki. Opcja ta kosztuje zwykle nieco więcej, jednak daje nam możliwość sprawdzenia na miejscu, czy w paczce znajduje się przedmiot, który był w ofercie, jeśli paczka w ogóle do nas dotrze. Jeśli okaże się, że nie, mamy możliwość oddania go kurierowi bez uiszczania opłaty za zakup. Nie narażamy się wówczas na utratę pieniędzy.

Podobnie, gdy ktoś dzwoni do nas, oferując duże zyski, czy to poprzez założenie lokaty czy inwestycję w akcje lub obcą walutę i poleca zainstalować jakąś aplikację na telefon lub komputer, to możemy być pewni, że za chwilę z naszego konta znikną pieniądze, a cała akcja jest zwykłym oszustwem. Przypominamy, by nie instalować żadnych programów i aplikacji, które każe zainstalować nam osoba podająca się np. za maklera, pracownika banku czy funkcjonariusza Policji.

Pamiętajmy, tzw. życiowe okazje internetowe czy ponadprzeciętne szybkie zyski z zainwestowanych pieniędzy, to zazwyczaj zwykłe oszustwo. Niech nie skusi nas niska cena produktu, czy obietnica szybkiego wzbogacenia się. Każda sytuacja, gdzie wywierana jest presja czasu a w tle pojawia się pieniądz, powinna wzbudzić naszą wzmożoną czujność. Nie dajmy się oszukać!

(jr/jn/ep/do/kh)

Powrót na górę strony