Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znęcał się nad matką. Teraz ma policyjny dozór, zakaz zbliżania się do niej oraz nakaz opuszczenia mieszkania

Dozór policyjny, obowiązek opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania oraz kontaktowania się z pokrzywdzoną. Taki środek zapobiegawczy decyzją prokuratora, zastosowano wobec 45-letniego mieszkańca gminy Węgorzewo. Mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się psychicznie nad matką. Zaniedbywał ją, nie zaspakajał podstawowych potrzeb. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (06.07.2024 r.) w Prokuraturze Rejonowej w Giżycku 45-latek usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad matką. O zachowaniu syna powiadomiła policjantów sama pokrzywdzona. Kobieta zadzwoniła na numer alarmowy i poinformowała, że jej syn znajduje się pod wpływem alkoholu, znęca się nad nią psychicznie, zaniedbuje ją, nie zaspokaja podstawowych potrzeb, wyzywa słowami wulgarnymi, wygania z domu, jak również zakłóca jej spokój i spoczynek nocny. 45-latek został zatrzymany. Funkcjonariusze pracujący nad tą sprawą przyjęli zawiadomienie o znęcaniu się nad osobą najbliższą, przesłuchali świadków, jak i samą pokrzywdzoną. Na podstawie zebranego materiału prokurator postanowił zastosować wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania.

Za znęcanie się nad osobą najbliższą zgodnie z art. 207 Kodeksu karnego mężczyźnie grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy!
Przemoc w rodzinie może dotyczyć każdego, niezależnie od pochodzenia, statusu materialnego, wieku, płci, wykształcenia. Może przybierać formy przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej oraz ekonomicznej. Wszystkie te formy mogą występować jednocześnie albo niezależnie od siebie.

APELUJEMY!
Nie toleruj!
Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem takim samym, jak przemoc wobec obcych.
 

Zareaguj!
Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, postanawia targnąć się na własne życie.

Powiadom!
Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej - nie zwlekaj z pomocą. To osoby, które wiedzą, jak pomóc. Pamiętaj, że jeśli nie reagujesz to... akceptujesz.

http://www.niebieskalinia.info/

(mh/kh)

Powrót na górę strony