Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na wodach i drogach

Praktycznie nie ma dnia, aby policjanci nie jechali do zgłoszonej kolizji drogowej. Różnorodność zdarzeń odnotowanych przez funkcjonariuszy sprowadza się do jednego – jeździmy nieostrożnie. Niezachowanie należytej odległości od drugiego pojazdu, nieprawidłowe wyprzedzenia oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze to przyczyny zdarzeń drogowych minionego weekendu. Niestety nie zabrakło również nietrzeźwych kierujących.

W miniony weekend (05-07.07.2024 r.) policjanci z Warmii i Mazur odnotowali 7 wypadków, w których 9 osób zostało rannych. Funkcjonariusze pracowali na miejscu 127 kolizji drogowych i ujawnili 23 nietrzeźwych kierujących.

Zdarzenia na drodze

Bartoszyce

W sobotę (06.07.2024 r.) policjanci z bartoszyckiej drogówki na trasie Grzęda – Swędrówka w gm. Bisztynek, zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę, który okazał się pijany. 57-letni mieszkaniec gminy Korsze miał w organizmie 1,7 promila alkoholu. Dalej nie pojechał, jego motorower trafił pod opiekę znajomego. Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym grozi kara do 3 lat za kratami, zakaz kierowania na co najmniej 3 lata i świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Kolejny pijany użytkownik dróg zatrzymanym przez policjantów w sobotę, to 44-letnia rowerzystka, która jadąc ulicą Wojska Polskiego w Bisztynku, zwróciła na siebie uwagę dzielnicowych charakterystycznym stylem jazdy – slalomem. Mieszkanka miasta miała aż 3,2 promila alkoholu
w organizmie. Rower kobiety został zabezpieczony w posterunku.

Działdowo

W niedzielę (07.07.2024 r.) policjanci ruchu drogowego z Działdowa zostali skierowani na teren gminy Lidzbark, gdzie doszło do zdarzenia drogowego. Na drodze powiatowej nr 1280N pomiędzy miejscowościami Koszelewy - Wąpiersk 32-letnia mieszkanka gminy Jabłonowo Pomorskie kierując samochodem osobowym marki Kia, nie dostosowała prędkości do warunków na drodze, straciła panowanie nad pojazdem, w wyniku czego wjechała do przydrożnego rowu, a następnie uderzyła w drzewo. Kobieta była trzeźwa. Wraz z nią podróżowała czwórka dzieci w wieku 8-13 lat. Kobieta wraz z dziećmi z ogólnymi obrażeniami ciała zostali przetransportowani na badania do szpitala w Działdowie. Ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Komisariatu Policji w Lidzbarku.

Gołdap

W piątek (05.07.2024 r.) ok. godz. 16:00 policjanci gołdapskiej komendy pełnili służbę na terenie gminy Banie Mazurskie. Podczas przejazdu przez jedną z miejscowości zauważyli jadące przed nimi audi. Pojazd zwrócił szczególną uwagę mundurowych, ponieważ bez powodu zjeżdżał od prawej do lewej strony drogi. Sposób jazdy kierowcy sugerował, że może on znajdować się pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze postanowili skontrolować prowadzącego auto. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że 28-latek jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad promil alkoholu. W dalszej kolejności policjanci ustalili, że mężczyzna posiada aktualny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Pojazd został zabezpieczony na parkingu strzeżonym. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym za popełnione przestępstwa 28-latkowi grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (06.07.2024 r.) o godz. 15:00 oficer dyżurny gołdapskiej jednostki został poinformowany o tym, że na ulicy Mazurskiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem cyklisty. Policjanci, pracujący na miejscu zdarzenia ustalili, że 39-letni mężczyzna podróżujący rowerem sam przewrócił się na jezdnię i nie był w stanie samodzielnie wstać. Szybko wyszło na jaw, że trudność w utrzymaniu równowagi podczas jazdy jednośladem związana była ze stanem nietrzeźwości 39-latka. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 4 promile alkoholu. Wobec nieodpowiedzialnego rowerzysty zostanie przeprowadzone postępowanie w sprawie o wykroczenie.

Lidzbark Warmiński

W sobotę (06.07.2024 r.) tuż przed godziną 20:00 lidzbarscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym z udziałem trzech pojazdów osobowych na trasie Lidzbark Warmiński – Górowo Iławeckie. Do zdarzenia doszło na wysokości Jeziora Wielochowskiego. Policjantów skierowanych na miejsce zdarzenia zaskoczył widok subaru, którego tylna oś znajdowała się na klapie bagażnika osobowego forda. Jak ustalili pracujący na miejscu kolizji mundurowi, 24-letni kierujący subaru, jadąc w kierunku Górowa Iławeckiego, na prostym odcinku drogi, pomimo poziomego znaku „P-4” - linia podwójnie ciągła oraz wzniesienia, rozpoczął manewr wyprzedzania jadącego przed nim osobowego forda. W efekcie kierujący subaru uderzył czołowo w prawidłowo jadącą z naprzeciwka audi, którą kierowała 45-letnia mieszkanka powiatu bartoszyckiego, a następnie tracąc panowanie nad pojazdem zderzył się również wyprzedzanym, osobowym fordem, którym kierował 18-latek. Pojazdem audi podróżowały jeszcze dwie osoby, natomiast w fordzie było 3 pasażerów. Żaden z uczestników tego zdarzenia nie odniósł obrażeń. Wszyscy kierujący byli trzeźwi. Policjanci ukarali 24-letniego kierującego subaru mandatem karnym w wysokości 3000 zł, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych.

Mrągowo

W niedzielę (07.07.2024 r.) po godz. 18:00 oficer dyżurny mrągowskiej Policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na drodze krajowej nr 16 za Sorkwitami w kierunku Olsztyna. Na miejsce niezwłocznie skierował policjantów, którzy ustalili, że 25-letnia mieszkanka powiatu mrągowskiego kierująca pojazdem marki Mercedes jadąc w kierunku Mrągowa na łuku drogi w prawo, nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z pojazdem marki Citroen, którym kierował 48-letni gdańszczanin. Kierujący z obu pojazdów byli trzeźwi i zostali przewiezieni do szpitala na badania, gdzie okazało się, że nie doznali poważnych obrażeń ciała.

Olsztyn

W niedzielę (07.07.2024 r.) późnym wieczorem policjanci zauważyli kierowcę audi, który ponad dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość na ul. Sikorskiego w Olsztynie. W związku z popełnionym wykroczeniem postanowili zatrzymać go do kontroli. Mężczyzna nie reagował jednak na wysyłane przez nich sygnały świetlne i dźwiękowe i próbował uciec funkcjonariuszom. W trakcie pościgu okazało się, że tablice zamontowane w audi należą do innego pojazdu.

Kierujący audi przez moment miał nadzieję, że zgubił policjantów i uniknie odpowiedzialności. Nic bardziej mylnego. Funkcjonariusze jak po nitce do kłębka dotarli do mieszkania, w którym ukrył się 45- latek. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że był nietrzeźwy. Miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz policjanci wyjaśniają, czy znajdował się pod wpływem tej substancji podczas prowadzenia pojazdu.

Mężczyzna odpowie w sądzie za niezatrzymanie się do kontroli, użycie tablic rejestracyjnych nieprzypisanych do pojazdu oraz jeśli badania to potwierdzą, za kierowanie pojazdem wstanie nietrzeźwości.

Ostróda

W niedzielę (07.07.2024r.) parę minut po godzinie 00:00  w miejscowości Niebrzydowo Wielkie w gminie Morąg doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu osobowego i ciągnika siodłowego. Jak ustali policjanci na miejscu zdarzenia, 23-letni kierujący audi jadąc w kierunku miejscowości Morąg nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego doprowadził do zderzenia czołowego z prawidłowo poruszającym się 28-letnim kierującym ciągnikiem siodłowym marki Renault. Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierowcy audi, które wykazało obecność ponad 2 promili alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo 23-latek posiadał trzy aktywne zakazy kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Funkcjonariusze sporządzili dokumentacje procesową celem skierowania sprawy do sądu. Teraz 23-latek odpowie przed sądem.

Tego samego dnia po godzinie 18:00 w miejscowości Florczaki w gminie Morąg, policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę. Jak się okazało 60-latek kierował w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało obecność ponad 1 promila alkoholu w jego organizmie. Cyklista ukarany został wysokim mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Pisz

Pierwszego kierowcę po użyciu alkoholu funkcjonariusze zatrzymali do kontroli w sobotę (06.07.2024 r.) po godz. 15.00 w Piszu. Był to pojazd marki Fiat, którym kierował 38-letni mieszkaniec naszego miasta. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie, co jest wykroczeniem.

Tego samego dnia po godz. 17.00 w Drygałach policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli samochód marki Skoda. Za kierownicą siedział 42-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co jest przestępstwem.

Szczytno

W piątek (05.07.2024 r.) w miejscowości Wielbark po godzinie 15 patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej motocykl marki Yamaha. Kierującym okazał się 48-letni mieszkaniec Szczytna, a powodem kontroli było znaczne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Mężczyzna poruszał się swoim jednośladem aż o 64 km/h więcej niż przewidują przepisy. Za rażące naruszenie tego przepisu na kierującego policjanci nałożyli mandat karny w wysokości 2 000 złotych. Za to wykroczenie na „konto” kierowcy trafiło również 14 punktów karnych. Jednak najbardziej dotkliwa kara dla kierującego to zatrzymane prawo jazdy.

W sobotę (06.07.2024 r.) policjanci pracowali na miejscu dwóch zdarzeń drogowych.
Do pierwszego doszło w Szczytnie na skrzyżowaniu ulic Jeziornej i Słowackiego. 14-letnia dziewczyna poruszająca się rowerem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu dla prawidłowo poruszającego się pojazdu osobowego marki Toyota, którym kierowała 42-letnia kobieta.
W wyniku takiego zachowania doszło do zderzenia pojazdów. Rowerzystka z obrażeniami została przewieziona do szpitala. Policjanci ustalili, że nieletnia nie posiadała wymaganej karty rowerowej. Sprawą zajmie się sąd rodzinny, który zadecyduje o konsekwencjach prawnych wobec nieletniej, która dopuściła się popełnienia czynów karalnych.

Tego samego dnia patrol ruchu drogowego pracował również na miejscu zdarzenia drogowego na trasie Leleszki-Grom, gdzie doszło do wywrócenia się motocyklisty. Policjanci ustalili, że 28-letni mieszkaniec Ciechanowa poruszający się motocyklem marki Suzuki nie dostosował techniki i taktyki jazdy oraz prędkości do panujących warunków na drodze,
w wyniku czego wywrócił się na łuku drogi do pobliskiego rowu. Mężczyzna z urazem ręki został przetransportowany do szpitala.

W niedzielę (07.07.2024 r.) po godzinie 16 dyżurny szczycieńskiej jednostki został poinformowany, że na DK nr 53, na trasie Grom-Jęcznik doszło do dachowania pojazdu. Policjanci przybyli na miejsce ustalili, że 18-letnia kierująca pojazdem osobowym marki Opel nie zachowała należytej ostrożności przy kierowaniu pojazdem i wyjeżdżając z zakrętu wjechała do przydrożnego rowu, wywracając pojazd. Mieszkanka Gminy Pasym podróżowała sama i nic jej się nie stało.

Węgorzewo

W sobotę (06.07.2024 r.)  po godzinie 21:00 na jednej z węgorzewskich ulic Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego węgorzewskiej komendy zauważyli rowerzystę. Styl jazdy wskazywał, że może być pijany. Przypuszczenie mundurowych szybko się potwierdziło, gdyż w rozmowie z nim, podczas legitymowania, policjanci wyczuli od mężczyzny alkohol. Przeprowadzone na miejscu badanie alkomatem wykazało, że 52-latek wsiadł na rower, mając w organizmie 3,5 promila alkoholu. Mieszkaniec gminy Budry został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Kolejny rowerzysta został zatrzymany po godzinie 22:00 na ulicy Armii Krajowej. 46- letni mieszkaniec Węgorzewa miał blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Nieodpowiedzialny mężczyzna, jak poprzednik został ukarany mandatem 2500 złotych.

 

Zdarzenia na wodzie

Olsztyn

W niedzielę (07.07.2024 r.) podczas patrolowania jeziora Ukiel policjanci podjęli kontrolę wobec sternika łodzi. Sprawdzili stan jednostki pływającej i jej wyposażenie. Kiedy przyszedł czas na kontrolę trzeźwości sternika, okazało się, że jest pijany. 31-latek miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

Pisz

W sobotę (06.07.2024 r.) po godz. 14.00 policyjni wodnicy, pływając po jeziorze Bełdany, skontrolowali 42-letniego turystę z Łomży pływającego skuterem wodnym. Badanie stanu trzeźwości tego sternika wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Policjanci przypominają, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

(mk/jn/md/bsz/jw/ab/pś/asz/mh/kh)

Powrót na górę strony