Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie w Muzeum Pogranicza w Działdowie: Przeciwdziałanie przestępczości motywowanej nienawiścią i edukacja retrospektywna

W dniu 17 czerwca 2024 roku w Muzeum Pogranicza w Działdowie odbyło się wyjątkowe szkolenie, które skupiło uwagę funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie. Tematem przewodnim było przeciwdziałanie przestępczości motywowanej nienawiścią, oparte na edukacji retrospektywnej na przykładzie niemieckiego obozu zagłady Soldau.

Podczas szkolenia odbyły się dwie główne prelekcje, które miały na celu nie tylko przekazanie wiedzy historycznej, ale również budowanie świadomości moralnej i etycznej uczestników. Pierwszy wykład, prowadzony przez podinsp. Dorotę Rak, Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka, skoncentrował się na społeczno-socjologicznych uwarunkowaniach przestępczości motywowanej nienawiścią. Był to przekaz mający na celu zwiększenie świadomości uczestników na temat tragicznych skutków nienawiści i przemocy, jak również inspirację do działań na rzecz tolerancji i szacunku dla każdego człowieka.

Drugi wykład, poprowadzony przez dr. Radosława Wiśniewskiego, przybliżył historię obozu Soldau jako centralnego punktu niemieckiej polityki eksterminacyjnej na działdowszczyźnie w latach 1939-1945. Uczestnicy szkolenia mieli okazję zgłębić funkcjonowanie obozu oraz tragiczne losy jego więźniów, co miało na celu nie tylko przekazanie faktów historycznych, lecz także budzenie empatii i refleksji nad własnymi postawami.

Kolejna część szkolenia to zwiedzanie wystawy stałej "Działdowo - miasto i ludzie dawnego pogranicza", o której opowiedział mgr Krzysztof Siemianowski. Następnie uczestnicy udali się na wizytę do działdowskich koszar (gdzie obecnie trwa budowa muzeum zbrodni niemieckich i sowieckich) oraz zwiedzili miejsca zbiorowego pochówku więźniów obozu Soldau, które znajdują się we wsi Białuty i Komorniki.

Uczestnicy jednogłośnie podkreślili wysoką wartość edukacyjną i emocjonalną tego wydarzenia oraz jego istotny wpływ na ich codzienne działania zawodowe.
Inicjatorem i organizatorem wydarzenia był Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie we współpracy z Muzeum Pogranicza w Działdowie. Wydarzenie to stanowiło istotny krok w kierunku przeciwdziałania przestępstwom zmotywowanym nienawiścią poprzez edukację oraz refleksję nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości.

(dr/kh)

Powrót na górę strony