Sąd rodzinny rozstrzygnie o konsekwencjach prawnych dla nastolatek, które uszkodziły ciało koleżanki
Młodość ma swoje prawa, jednak każdy nastolatek musi wiedzieć, jakie zachowanie może być powodem niemałych kłopotów, z prawem właśnie. Dwie 14-latki uszkodziły ciało swojej 15-letniej koleżanki, uderzając pięściami w twarz i wywracając pokrzywdzoną na chodnik. Inne nastolatki przyglądały się całej sytuacji i nie reagowały na to, co się dzieje. Do zdarzenia doszło w przestrzeni publicznej na ul. Jagiellończyka w Bartoszycach. Powodem tak agresywnego zachowania młodych dziewczyn miały być nieporozumienia interpersonalne z koleżanką. Kryminalni przyjęli zawiadomienie w tej sprawie, wykonali oględziny ciała 15-latki i inne niezbędne czynności. Sprawa trafi do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Bartoszycach.
W poniedziałek (17.06.2024 r.) do komendy policji zgłosiła się matka z pobitą córką. Jak się okazało, ciało 15-latki uszkodziły młodsze koleżanki, bo miały konflikt z dziewczyną. Dwie 14-latki już w piątek (14.06.2024 r.) rozpoczęły „wymierzanie sprawiedliwości” i jedna z nich uderzyła 15-latkę z otwartej dłoni w twarz, nie powodując obrażeń. Sytuacja powtórzył się w niedzielę (17.06.2024 r.) jednak miała już inny przebieg. W miejscu publicznym na ul. Jagiellończyka w Bartoszycach w obecności innych młodych ludzi, dwie 14-latki uderzały naprzemiennie 15-latkę pięścią w twarz, szarpały za włosy, poniżały i wyzywały koleżankę, a jedna z nich chwytając pokrzywdzoną za szyję, wywróciła ją na ziemię. Córka z obrażeniami ciała wróciła do domu i opowiedziała matce, do czego doszło i jeszcze w niedzielę jej obrażenia obejrzał lekarz.
Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy trafi do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który będzie procedował w tej spawie i ustali dokładne okoliczności tego zajścia.
Osoby nieletnie nie są ponad prawem. Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich przewiduje zastosowanie środków przeciwdziałania demoralizacji nieletnich i dopuszczaniu się przez nich czynów karalnych. Wachlarz możliwości jest spory, począwszy od upomnienia za lekkie przewinienia, poprzez umieszczenie nieletniego w ośrodku wychowawczym, jeżeli przemawia za tym stopień demoralizacji nieletniego oraz rodzaj czynu karalnego, sposób i okoliczności jego popełnienia, w tym w szczególności chuligański charakter czynu karalnego, działanie w sposób zasługujący na szczególne potępienie, działanie pod wpływem substancji psychoaktywnej, popełnienie czynu karalnego na szkodę osoby bezradnej, niepełnosprawnej, chorej lub w podeszłym wieku, zwłaszcza gdy inne środki wychowawcze okazały się nieskuteczne lub nie rokują resocjalizacji nieletniego, kończąc na orzeczeniu w szczególnych przypadkach umieszczenia w zakładzie poprawczym.
(mk/kh)