Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał sprzedać i zarobić - a stracił prawie 12 000 złotych. Policjanci apelują o ostrożność

Pomimo częstych informacji o zagrożeniach w sieci i apeli Policji okazuje się, że oszustwa związane z platformami sprzedażowymi i komunikatorami nie dla wszystkich są dobrze znane. Pamiętajmy, że nawet podczas sprzedaży w Internecie możemy stać się ofiarą oszustwa. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Gołdapi, który próbował sprzedać przedmiot o wartości blisko 2 tysięcy złotych, a w wyniku działania oszusta stracił prawie 12 tysięcy złotych. Apelujemy o rozwagę i ostrożność!

Pomimo licznych apeli policji, oszuści nadal zbierają żniwo. W czwartek (06.06.2024 r.) do gołdapskiej komendy zgłosiła się osoba, która straciła swoje oszczędności. Mężczyzna na portalu sprzedażowym wystawił przedmiot. W niedługim czasie, za pomocą komunikatora internetowego, skontaktował się z nim potencjalny kupiec. Osoba zainteresowana ofertą zaproponowała, że sama zamówi kuriera po odbiór przedmiotu. W tym celu ze sprzedającym skontaktował się pracownik firmy kurierskiej. Sprzedający wykonywał wszystkie polecenia przedstawiciela. Pokrzywdzony zaufał swojemu rozmówcy i za jego namową podał kilka kodów BLIK celem prawidłowej weryfikacji transakcji.  Niestety, na skutek tego działania 25-latek nieświadomie stracił pieniądze. Oszuści wypłacili z jego konta blisko 12 000 złotych. Po raz kolejny zwracamy się z apelem o zachowanie ostrożności podczas zakupów i sprzedaży online.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalu aukcyjnym?

Zachowaj czujność, gdy otrzymasz w wiadomości link, nie podawaj loginu i hasła potrzebnych do zalogowania w bankowości elektronicznej, jak również numeru karty oraz specjalnego kodu CVV2 (znajdującego z tyłu karty bankomatowej), uważnie czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym z banku, upewnij się jaką transakcję potwierdzasz, zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach (bardzo często oszuści popełniają błędy i literówki, ponieważ korzystają z translatora), nie działaj pod wpływem emocji i presji czasu.

(md/kh)

Powrót na górę strony