Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prędkość - jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych

Przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Utrata prawa jazdy oraz kara finansowa nie są tymi najgorszymi. Przyczyną wielu tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych jest właśnie nadmierna prędkość. Dlatego policjanci realizują zadania w ramach działań „Prędkość”, aby wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach.

Prędkość, a dokładniej jej niedostosowanie do warunków ruchu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Dlatego też zmniejszenie zagrożeń związanych z nadmierną prędkością to priorytetowe zadanie Policji.

Nowe Miasto Lubawskie

Podczas działań przeprowadzonych we wtorek (14.05.2024 r.) nowomiejscy policjanci kontrolowali prędkość nie tylko na drogach krajowych i wojewódzkich ale także na powiatowych i gminnych.

Policjanci ujawnili 14 przypadków przekroczenia prędkości, w tym aż 9 w rejonie przejść dla pieszych. W dwóch przypadkach kierowcy stracili prawo jazdy za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Ok. godz. 13:00 na ul. Narutowicza w Nowym Mieście Lubawskim policjanci zauważyli kierującą BMW, która jechał w prędkością 109 km/h. 37-latka straciła prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.

Rekordzista został zatrzymany ok. godz. 16:40 w Ostaszewie. Kierujący samochodem ciężarowym m-ki Renault Trafic przekroczył prędkość o 64 km/h. Jak się okazało nie pierwszy raz miał „ciężką nogę” i odpowiada w warunkach tzw. recydywy drogowej. Co to oznacza? Skutkuje to zwiększoną kwotą mandatu. Na 35-latka została nałożona grzywna w wysokości 4 tysięcy złotych. Ponadto na jego konto wpłynie także 14 punktów karnych. Za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h mężczyzna stracił też prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Ostróda

Na terenie powiatu ostródzkiego we wtorkowej (14.05.2024r.) akcji udział wzięło łącznie 14 policjantów Referatu Ruchu Drogowego ostródzkiej jednostki policji.

Kontrole prowadzone były przede wszystkim z wykorzystaniem laserowego miernika prędkości. Funkcjonariusze skontrolowali w sumie 97 pojazdów, ujawniając 71 wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości.  

Funkcjonariusze nałożyli 60 mandatów karnych oraz skierowali 1 wniosek o ukaranie do sądu. W 21 przypadkach wobec kierowców zastosowali środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. Ponadto ujawniono jednego kierującego, który kierował swoim pojazdem bez wymaganych uprawnień oraz jednego kierowcę posiadającego aktywny zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Olsztyn

We wtorek (14.05.2024 r.) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Olsztynie prowadzili kontrole prędkości na ulicach Olsztyna i Jonkowa.

W Olsztynie 68-letni kierujący BMW przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. W Jonkowie 18-latek chciał przejechać przez miejscowość swoim fiatem z ponad 100 km/h na liczniku. Obaj kierowcy zostali ukarani mandatami w wysokości 1500 zł, zainkasowali też po 13 punktów karnych. Policjanci zatrzymali ich prawa jazdy na kolejne 3 miesiące.

Szczytno

We wtorek (14.05.2024 r.) przez cały dzień funkcjonariusze ze szczycieńskiej drogówki przeprowadzali kontrole prędkości na terenie powiatu w ramach wojewódzkich działań „Prędkość”. Policjanci ujawnili 28 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości przez kierowców. Jeden z kierowców stracił prawo jazdy za niezastosowanie się do obowiązującego ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym.

W godzinach popołudniowych w Wielbarku policjanci dokonywali pomiarów prędkości pojazdów przejeżdżających przez obszar zabudowany. Po godzinie 17:00 mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Dacia, którym kierował 44-letni mieszkaniec województwa pomorskiego. Mężczyzna popełnił wykroczenie, gdyż jechał z prędkością 116 km/h w obszarze zabudowanym.

Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyzny na okres 3 miesięcy oraz ukarali go mandatem w wysokości 2000 złotych oraz 14 punktami karnymi.

(lm/pś/jw/ep/kh)

Powrót na górę strony