Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali w sieci blisko 580 osób

Założyli fikcyjny sklep internetowy i oszukiwali klientów. Śledczy ustalili, że pokrzywdzonych jest blisko 580 osób z całej Polski. Na ślad oszustów natrafili policjanci wydziału kryminalnego nowomiejskiej komendy Policji. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu.

Wszystko zaczęło się wiosną 2022 roku. Do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim zgłosił się pokrzywdzony, który został oszukany dokonując zakupu drona w jednym ze sklepów on-line. Okazało się, że na rynku internetowym powstał sklep oferujący po korzystnych cenach różny sprzęt elektroniczny i AGD (m.in. hulajnogi elektryczne, drony, telewizory, ekspresy do kawy, myjki ciśnieniowe, odkurzacze itp.) Osoby zainteresowane atrakcyjną ofertą wpłacały pieniądze na podane w Internecie rachunki bankowe. Sklep wydawał się z pozoru wiarygodny. Niestety, dni mijały, a towar nie trafiał do klientów.

Wyjaśnianiem sprawy zajęli się nowomiejscy policjanci z wydziału kryminalnego, którzy ustalili, że sklep zarejestrowany jest na mieszkańca naszego miasta. Dalej analizując transakcje policjanci namierzyli podejrzewanych o te przestępstwa. Odkryli też na jak dużą skalę działali oszuści.

W tej sprawie zarzuty usłyszało łącznie 5 osób. Cztery z nich usłyszały zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Sąd wobec nich zastosował środki w postaci tymczasowego aresztowania. Piąta osoba usłyszała zarzuty prania brudnych pieniędzy -wobec niej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru i zakazu opuszczania kraju.

Śledczy szacują, że pokrzywdzonych w tej sprawie jest aż 579 osób. Straty sięgają kwoty ponad miliona złotych. Okazało się, że fikcyjnych sklepów internetowych, zarejestrowanych na różne osoby powiązane z tą sprawą powstało kilkanaście na terenie całej Polski. Wątki dotyczące kolejnych oszustw zostały wyłączone do prowadzenia odrębnego postępowania i przekazane do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Czterem podejrzanym za oszustwa mienia znacznej wartości mogą grozić kary nawet do 10 lat pozbawienia wolności, piątemu podejrzanemu za pranie pieniędzy pochodzących z oszustw może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności. 

19 marca br. do Sądu Okręgowego w Elblągu trafił akt oskarżenia przeciwko podejrzanym.

(lm/kh)

Powrót na górę strony