Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Przestrzeganie praw człowieka w trakcie czynności policyjnych - szkolenie z wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Komendanci, naczelnicy, kierownicy, a także dzielnicowi i patrolowcy – policjanci wszystkich pionów i referatów wzięli udział w szkoleniu dotyczącym granic działań policyjnych i związanych z nimi potencjalnych naruszeń praw jednostki. Jakie prawa mają osoby zatrzymane i gdzie leżą granice policyjnego postępowania z takimi osobami – o tym w trakcie wykładu mówił wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – Adam Bodnar

Jakie są granice policyjnych prowokacji? Jakie prawa mają osoby zatrzymane? Jakie ryzyko niosą za sobą interwencje podejmowane przez policjantów podczas zgromadzeń publicznych? – odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczestnicy poniedziałkowego spotkania w sali Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W szkoleniu, które przeprowadził Adam Bodnar – wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Cłowieka, wzięło udział ponad 70 osób, a wśród nich: insp. Adam Kołodziejski - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, komendanci miejscy i powiatowi warmińsko-mazurskiej policji, naczelnicy wydziałów prewencji i kryminalnych, przedstawiciele dowództwa OPP w Olsztynie oraz policjanci różnych pionów i referatów Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Jak powiedział główny prelegent Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Cłowieka:

“Postanowiliśmy z naszymi wykładami spotkać się z przedstawicielami instytucji, które na co dzień spotykają się z kwestią naruszania praw człowieka. Niektórym - szczególnie przedstawicielom takich służb jak policja - może się wydawać, że Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest “po drugiej stronie”, gdy chodzi o wzajemne kontakty. A tak naprawdę w swojej pracy reprezentujemy także policjantów, których prawa w ten czy inny cposób zostały naruszone”

 

  • insp. Adam Kołodziejski, kom. Sebastian Kajczyński, Adam Bodnar
  • Policjanci na szkoleniu z Adamem Bodnarem
  • Adam Bodnar - wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

 

Jak podkreślił wiceprezes zarządu Fundacji:

“Z punktu widzenia praw człowieka, bardzo pozytywnym zjawiskiem jest to, kiedy policja jako instytucja, sama w sobie dąży do tego – choćby poprzez działania Biura Spraw Wewnętrznych - by sprawy, w których jest podejrzenie, że prawa jednostki zostały naruszone, wyjaśniać do końca”

 

  • Policjanci na szkoleniu z Adamem Bodnarem
  • Policjanci na szkoleniu z Adamem Bodnarem
  • Policjanci na szkoleniu z Adamem Bodnarem

 

W trakcie szkolenia podkreślone zostało to, że sprawy dotyczące złego traktowania jakiejkolwiek osoby przez policjanta czy innego funkcjonariusza publicznego, należy rozpatrywać kompleksowo, bez najmnijeszych zaniechań. Tak, by ofiara miała poczucie, że jej sprawa nie została zignorowana przez organy państwa. Adam Bodnar w trakcie prowadzonego wykładu przypomniał, że w momencie zatrzymania osoby, to na policjantów spada odpowiedzialność za zdrowie i życie tej osoby.

Powrót na górę strony