Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przygotowani do majówki i służby na wodach

Jak co roku, gdy jedni przygotowują się do realizacji majówkowych planów na długi weekend, drudzy, a wśród nich przede wszystkim policjanci, planują, jak zadbać o bezpieczeństwo tych pierwszych. Na drogi wyjedzie więcej patroli i będzie więcej kontroli. Pierwsze służby w tym roku będą pełnione też na wodach, w związku z początkiem sezonu żeglarskiego i osób, które majówkę postanowią spędzić nad jeziorami. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa! Zadbajmy o nie razem!

Majówka na drogach

Po zimnych i mokrych miesiącach wszyscy z utęsknieniem wypatrują słońca i szansy na relaks w jego promieniach już podczas pierwszego majowego weekendu. W tym roku majówka przypada wyjątkowo atrakcyjnie, ponieważ zacznie się już 30 kwietnia i potrwa do 5 maja włącznie.

W tym czasie policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu na głównych trasach w regionie oraz na drogach dojazdowych do miejscowości wypoczynkowych. Dlatego też w tych miejscach pojawi się więcej patroli, które będą dbać o porządek w ruchu drogowym i wyciągać konsekwencje wobec tych uczestników ruchu drogowego, którzy zlekceważą przepisy i swoim zachowaniem sprowadzą zagrożenie dla siebie i innych.

Policjanci komórek ruchu drogowego jak co roku będą pełnić służbę wykorzystując do tego m.in. radiowozy, motocykle i drony oraz wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Dlatego tak jak policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu aut, tak kierowcy mogą spodziewać się zwiększonej aktywności policjantów, szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy i dochodzi do zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, kontrolować prędkość, do jakiej rozpędzają auta, to jak przewożą pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) i czy robią to dopuszczonymi do ruchu samochodami. Kontroli mogą spodziewać się też użytkownicy motocykli, dla których również sezon właśnie się rozpoczyna.

Planując podróż zadbajmy o to, by nasze pojazdy były sprawne i sprawdzone, a za kierownicami auta siadali kierowcy przygotowani do jazdy, posiadający uprawnienia, wypoczęci i bezwzględnie trzeźwi. Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych podróżujących i nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę.

Podczas majówki w 2023 roku w trakcie prowadzonych działań (28.04.-03.05.2023) policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali 12 wypadków drogowych, w których nikt nie zginął, ale 15 osób zostało rannych. Ponadto policjanci byli wzywani do 163 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 46 nietrzeźwych kierujących.

Majówka początkiem służby na wodach

Pierwszy weekend maja to zwyczajowo również początek sezonu wodnego. Na akwenach Warmii i Mazur pojawią się żagle i wielbiciele wodnej rekreacji, dlatego nie może też zabraknąć przedstawicieli służb, które w razie potrzeby niosą pomoc. Wśród nich są policyjni wodniacy. W 2024 roku na wodach w regionie służbę pełnić będzie prawie 75 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 33 łodzie i sprzęt ratunkowy.

Każdy korzystający ze sprzętu wodnego może spodziewać się policyjnych kontroli, w czasie których funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do sterowania jednostkami pływającymi (jeśli są wymagane) oraz stan trzeźwości sterników i użytkowników innych sprzętów pływających. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują spędzić wolne chwilę nad brzegiem. Policyjne patrole swoim nadzorem obejmą okolice kąpielisk oraz publiczne miejsca wypoczynku nad jeziorami.

Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby zadbać również o nasze mienie, które często pozostawiamy bez nadzoru. „Okazja czyni złodzieja” – dlatego bądźmy czujni i nie dajmy się okraść. Przestrzegając tych podstawowych zasad sprawimy, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i udany.

Od maja do września 2023 roku policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach przeprowadzili ponad 1900 interwencji na wodach i terenach przywodnych. Ujawnili w ich trakcie 80 osób, które bezmyślnie korzystały z różnych sprzętów pływających, będąc w tym czasie pod wpływem alkoholu. W całym 2023 r. na Warmii  i Mazurach utonęły 33 osoby, w okresie wakacyjnym - 10 osób, natomiast od maja do końca września (sezon nawigacyjno-żeglarski) utonęło 18 osób.

(kh)

Powrót na górę strony