Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie ma przyzwolenia na przemoc! 21-latek trafił do aresztu

Policjanci odizolowali 21-latka, który znęcał się nad swoją partnerką. Podczas zatrzymania znaleźli przy nim również narkotyki. Sąd Rejonowy w Mrągowie zastosował wobec niego najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W piątek (12.04.2024 r.) w godzinach popołudniowych mrągowscy policjanci zostali poinformowani, że na terenie Mrągowa partner zgłaszającej grozi jej użyciem gazu pieprzowego oraz pobiciem. Policjanci udali się we wskazane miejsce, jednak agresora już nie było. Kobieta udała się na komendę, gdzie złożyła zawiadomienie o przestępstwie. 18-latka poinformowała funkcjonariuszy, że jest w związku partnerskim z 21-letnim mężczyzną. Od pewnego czasu, gdy razem mieszkają partner miał być wobec niej agresywny zarówno fizycznie jak i słownie. Według jej zeznań mężczyzna wyzywał ją słowami wulgarnymi, pluł na nią, szarpał, uderzał, a także groził jej pozbawieniem życia. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać 21-latka. Podczas zatrzymania mężczyzny funkcjonariusze znaleźli przy nim również susz roślinny, którego badanie testerem wstępnej identyfikacji potwierdziło obecność THC w jego składzie. W związku ze znęcaniem się nad 18-latką mężczyzna usłyszał zarzut, do którego się przyznał. Zabezpieczony przy nim susz roślinny policjanci przekażą do dalszych badań. Jeżeli potwierdzi się, że jest to substancja, której posiadanie jest prawem zabronione, również usłyszy zarzut za ten czyn. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego policjanci oraz prokurator złożyli wniosek do Sądu Rejonowego w Mrągowie o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, do którego Sąd się przychylił. 21-latek najbliższe 3 miesiące spędzi w zakładzie karnym. Policjanci nadal pracują nad tą sprawą oraz zbierają materiał dowodowy, który na koniec postępowania zostanie przekazany do sądu. Zgodnie z kodeksem karny za znęcanie się grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy?

- Porozmawiaj z kimś, komu ufasz. Przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów. Nie wstydź się. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty.

- Zadzwoń na „Niebieską Linię” 801 12 00 02. Pracujący tam psychologowie porozmawiają z Tobą i pomogą ustalić najlepsze i odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

- Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób! Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje, a nie TY.

- Wzywaj policję w każdej sytuacji zagrożenia.

- Szukaj pomocy u specjalistów. Ustal, gdzie w Twojej okolicy znajduje się punkt konsultacyjny, ośrodek pomocy społecznej, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, poradnia odwykowa czy ośrodek interwencji kryzysowej. Kiedy uzyskasz wsparcie, pomoc i informacje – poczujesz się pewniej.

- Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur prawnych, takich jak: alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej.

- Jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy? ZADZWOŃ + 48 222 309 900 Wsparcie przez 24 godziny\7 dni w tygodniu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków.
Skorzystaj z pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie: Kompendium wiedzy dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przemoc w rodzinie to:

•    jednorazowe albo powtarzające się
•    umyślne działanie lub zaniechanie
•    naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność w tym seksualną,
•    powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym,
•    a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Przemoc może występować w relacjach:
•    dorosłych wobec dorosłych
•    dorosłych wobec dzieci
•    dzieci wobec dorosłych
Zdarza się, że te same osoby w jednych relacjach przyjmują rolę ofiary w innych zaś rolę sprawcy - np. kobieta doświadczająca przemocy ze strony partnera może jednocześnie stosować przemoc w relacjach ze swoimi dziećmi, większość sprawców to byłe ofiary.
Formy przemocy:
•    Przemoc fizyczna - popychanie,  odpychanie,  obezwładnianie,  przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie, wykręcanie rąk, rzucanie w kogoś przedmiotami, powodowanie oparzeń, polewanie substancjami żrącymi, użycie broni, porzucanie w niebezpiecznej okolicy, nieudzielanie koniecznej pomocy, itp.
•    Przemoc psychiczna - ośmieszanie, wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia, narzucanie  własnych  poglądów,  stała  krytyka,  wmawianie  choroby  psychicznej, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, domaganie się posłuszeństwa, ograniczanie snu i pożywienia, wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, stosowanie gróźb, itp.
•    Przemoc seksualna - zmuszanie do obcowania płciowego lub innych czynności seksualnych, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia seksualnego, krytyka zachowań seksualnych, itp.
•    Przemoc ekonomiczna - odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej,  nie  zaspakajanie  podstawowych,  materialnych  potrzeb  rodziny, zabieranie/przywłaszczenie mienia, zniszczenie/uszkodzenie mienia, itp.
Poszczególne formy wzajemnie się przenikają. Czasami jedno zachowanie trudno zakwalifikować tylko do jednej kategorii.

Cykle przemocy w rodzinie

Badania wykazały, że osoby doznające przemocy, przechodzą przez trzy fazy powtarzającego się cyklu przemocy.
1. Faza narastania napięcia
•    W fazie pierwszej narasta napięcie i agresywność sprawcy - każdy drobiazg wywołuje jego irytację, prowokuje kłótnie i staje się coraz bardziej niebezpieczny. Osoba doznająca przemocy stara się opanować sytuację i oddalić zagrożenie. Czasem zaś nie mogąc wytrzymać „oczekiwania” sama prowokuje spięcie, aby wreszcie "mieć to za sobą". Często pojawiają się u niej różne dolegliwości fizyczne (np. bóle żołądka i głowy, bezsenność i utrata apetytu) i psychiczne (np. wpada w apatię lub ogarnia ją silny niepokój).
2. Faza gwałtownej przemocy
•    W fazie gwałtownej przemocy dochodzi do ataku agresji i rozładowania złości.
3. Faza miodowego miesiąca
•    W tej fazie wszystko się zmienia. Osoba stosująca przemoc nagle staje się inną osobą. Stara się znaleźć jakieś wytłumaczenie i usprawiedliwienie. Przeżywa poczucie winy, okazuje skruchę, przeprasza i obiecuje, że to się już nie powtórzy. Zaczyna okazywać ciepło i miłość. Osoba doznająca przemocy zaczyna wierzyć, że partner się zmienił i że przemoc była jedynie wyjątkowym incydentem, który już nigdy się nie powtórzy.
Fazy występują kolejno po sobie, jednakże w każdym kolejnym cyklu przemoc staje się bardziej gwałtowna i trwa dłużej natomiast faza miodowego miesiąca skraca się.

Źródło: strona internetowa Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
www.parpa.pl

"Na filmie widać zatrzymanego mężczyznę, który prowadzony jest przez policjantów"

(pk/rj)

Film Znecanie_tymczasowy_areszt_1_.mp4

Pobierz plik Znecanie_tymczasowy_areszt_1_.mp4 (format mp4 - rozmiar 9.76 MB)

Powrót na górę strony