Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach Warmii i Mazurach

Nieodpowiedzialnych kierujących nie brakuje na naszych drogach. Dlatego policjanci codziennie eliminują ich z naszych dróg, wyciągając surowe konsekwencje. Pomimo licznych apeli do użytkowników dróg o zachowanie rozwagi i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które łamią obowiązujące zasady.

W świąteczny weekend policjanci z Warmii i Mazur odnotowali 10 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 10 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 170 kolizji i 34 nietrzeźwych kierujących.

Okres świąteczny to dla policjantów czas zawsze wytężonej pracy, podczas której jest zapewnienie bezpieczeństwa dla mieszkańców i osób podróżujących. Podsumowując tegoroczne święta można stwierdzić, że na drogach Warmii i Mazur było bezpieczniej niż w ubiegłym roku.

W ubiegłym roku w świąteczny weekend na drogach Warmii i Mazur policjanci odnotowali 8 wypadków drogowych, w których 4 osoby zginęły, a 11 zostało rannych. Byli też wzywani do 100 kolizji drogowych, a w trakcie przeprowadzonych kontroli ujawnili 43 nietrzeźwych kierujących.

Poniżej przedstawiamy najpoważniejsze zdarzenia drogowego, do których doszło w naszym regionie.

Ełk

Policjanci z ełckiej drogówki w Nowej Wsi Ełckiej  w sobotę (30.03.2024 r.) zatrzymali do kontroli osobowego volkswagena, którego kierowca jechał bez wymaganych świateł. W trakcie kontroli okazało się, że to nie jedyne przewinienie kierowcy. Mężczyzna na kolanach przewoził swoje 5-letnie dziecko – żeby zobaczyło, jak się jeździ. Drugie, 8-letnie dziecko, także jechało bez wymaganego fotelika. Ojciec również nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. Ponadto okazało się, że kierowca wybrał się na przejażdżkę z dziećmi po spożytym wcześniej alkoholu.

Badanie wykazało, że jest w stanie po użyciu alkoholu (poniżej 0,5 promila) – za to wykroczenie policjanci od razu zatrzymali mu prawo jazdy. Sprawa zostanie skierowana do sądu.

Za pozostałe wykroczenia został ukarany mandatami na sumę 500 złotych i otrzymał 17 punktów karnych.

Giżycko

W poniedziałek (01.04.2024 r.) został zatrzymany pijany kierowca przez świadków. Do zdarzenia doszło w Giżycku na ul. Kościuszki. Jak relacjonowali świadkowie, kierowca opla będąc na skrzyżowaniu i wykonując manewr skrętu w prawo zjechał na chodnik, gdzie uderzył w słup sygnalizatora. Na szczęście osoby, które oczekiwały na przejście zdążyły się odsunąć z miejsca i uniknęły potrącenia. Z relacji również wynika, że kierowca wyszedł z pojazdu i prosił przechodni o pomoc w wypchnięciu pojazdu, którym chciał odjechać z miejsca. Z uwagi na widoczny stan nietrzeźwości kierowca opla został ujęty przez świadka i przekazany funkcjonariuszom policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 36-letni kierowca miał 3 promile alkoholu w organizmie.

Pojazd ma innego właściciela i dlatego nie został zabezpieczony.

Tego samego dnia w trakcie wykonywania czynności służbowych w związku z zabezpieczeniem pojazdu, policjanci zauważyli innego kierowcę, który na parkingu Centrum Handlowego „kręcił tzw. bączki”, wprowadzał pojazd w poślizg. Policjant, który wykonywał czynności po cywilnemu podszedł do kierującego bmw i polecił zatrzymanie się oraz okazanie dokumentów. Mężczyzna był opryskliwy i wulgarny oświadczył, że okaże dokumenty umundurowanym policjantom. Wezwany na miejsce patrol prewencji wylegitymował kierującego bmw i sprawdził jego stan trzeźwości okazało się, że miał 2 promile alkoholu w organizmie. Stracił prawo jazdy, odpowie również za wykroczenie. Pojazd został zabezpieczony.

Iława

Do poważnego zdarzenia drogowego doszło w piątek (29.03.2024 r.) kilka minut przed godziną 20:00. Na miejscu funkcjonariusze wstępnie ustalili, że 43-latek kierujący audi na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Kierujący w wyniku poniesionych obrażeń zmarł. Na miejscu policjanci pod nadzorem prokuratora wykonywali czynności w celu ustalenia dokładnych okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

 

Ostróda

W poniedziałek (01.04.2024 r.) po godzinie 15:00 policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Małdyty na ul. Zamkowej.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 27-letni kierujący busem marki Fiat na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo, a następnie zjechał na chodnik, po którym szła 3-osobowa rodzina. Doszło do potrącenia, w wyniku którego 5-letnie dziecko wraz z rodzicami zostało przetransportowane do szpitala.

Kierowca busa na miejscu zdarzenia odmówił badania stanu trzeźwości. W związku z powyższym policjanci udali się z mężczyzną do pobliskiego szpitala celem pobrania próbki krwi do badań. Jak ustalili policjanci, sprawca zdarzenia posiada orzeczony przez sąd zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Policjanci przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, rozpytali świadków oraz zabezpieczyli ślady niezbędne do ustalenia okoliczności wypadku. Zabezpieczony został również pojazd biorący udział w zdarzeniu.

W poniedziałek (01.04.2024r.) wieczorem policjanci uzyskali informację, że zarówno matka jak i ojciec chłopca nie wymagają dalszej hospitalizacji. Obecnie pod opieką lekarza pozostaje 5-letni chłopiec.

27-letni kierowca fiata został zatrzymany. Odpowie za spowodowanie zdarzenia drogowego oraz za jazdę pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.  Za samo złamanie zakazu mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci wystąpili z wnioskiem do prokuratury do tymczasowy areszt.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

 

Szczytno

W piątek (29.03.2024 r.) przed godziną 9:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na drodze krajowej numer 53 w miejscowości Pasym. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierowca samochodu marki Opel nie zachował należytej ostrożności podczas wykonywania manewru wyprzedzania i uderzył w samochód marki Kia, który poruszał się w tym samym kierunku. Samochodem marki Kia kierowała 49-letnia mieszkanka gminy Szczytno. Samochodem marki Opel podróżował 39-letni mieszkaniec Szczytna wspólnie z 7-letnim dzieckiem. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Mężczyzna został ukarany mandatem oraz punktami karnymi za popełnione wykroczenie.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

 

Węgorzewo

W poniedziałek (01.04.2024 r.) po godzinie 15:00, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie otrzymał informację o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na skrzyżowaniu drogi W 650 z drogą powiatową w kierunku miejscowości Koźlak. Skierowani na miejsce policjanci wstępnie ustalili, że kierowca opla stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w latarnię. Mężczyzna został ujęty przez świadków zdarzenia. Okazało się, że 42–latek był kompletnie pijany. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Mieszkaniec Węgorzewa natychmiast stracił prawo jazdy, a za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będzie odpowiadał przed sądem. Pojazd został zholowany na policyjny parking, w tym przypadku nie podlega przepadkowi. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

 • Miejsce zdarzenia drogowego
  Miejsce zdarzenia drogowego

 

(akdn/ich/jk/pś/ep/mh/kh)

Powrót na górę strony